A Samsung a csippiac új királya
További Tech cikkek
- Hatalmas bejelentéssorozatra készül az Apple
- Új válság fenyeget: a B-vitamin-hiány már itt van a sarkon, az italpolcok is kiürülhetnek
- Fontos változás jön a Google keresőjében, érdemes résen lenni
- Beperelték a YouTube-ot, súlyos vádakat fogalmaztak meg
- Háborognak a játékosok, órákra leállt a PlayStation szolgáltatása
Az Intelt megelőzve a Samsung volt tavaly a világ legnagyobb csipgyártója a dél-koreai cég éves pénzügyi beszámolója szerint – írja a BBC.
A Samsung negyedik negyedévi nyeresége 12,3 billió dél-koreai von (2,8 billió forint) volt, ami nagyjából egybevágott az elemzői várakozásokkal. A cég további erősödést vár csipfronton az új csúcsmobiljuknak, a február 25-én érkező Galaxy S9-nek köszönhetően.
A cég az eredményei ismertetése mellett azt is bejelentette, hogy beszállnak a kriptovaluta-bizniszbe. Ez azt jelenti, hogy gyártani fognak egy kifejezetten a bitcoin és más kriptovaluták bányászásához igazított csipet.
A kriptovalutákról ebben a cikkünkben olvashat részletesebben. A fenti bejelentés megértéséhez az a lényeg, hogy aki ilyen virtuális valutákhoz akar jutni, az egyik lehetősége, hogy bányászni kezdi őket, vagyis a számítógépe(i) processzorteljesítményét az adott kriptovaluta mögötti rendszer szolgálatába állítja, és bonyolult számításokat végeztet vele. Ehhez hatalmas számítási teljesítményre van szükség, nem csoda, hogy mára külön iparág épült a bányászatra.
A bányászathoz ma leginkább grafikus processzorokat lehet használni, így a bányászipar szépen fel is zabálja ezeket a csiptípusokat – nem csoda, hogy a szintén grafikus processzorokat használó videojátékos közösség különösen gyűlöli ezt az egész kriptovalutásdit, hiszen nekik szinte már nem is marad megvásárolható csip a piacon.
Ha a Samsung a világ legnagyobb csipgyártójaként beszállna a kifejezetten erre a célre dedikált csipek előállításába (ahogy más gyártók is terveznek már ilyesmit), az segíthetne ezen a problémán is. A cég egyelőre nem árult el részleteket a megoldásáról, de dél-koreai sajtóértesülések alapján annyit lehet sejteni, hogy alkalmazásspecifikus integrált áramköröket fognak használni. Ezek olyan speciális csipek, amelyeket egy-egy konkrét feladathoz igazítanak hozzá – ebben az esetben a kriptovaluta-bányászathoz.