Internet-lefedettségben sereghajtók vagyunk
További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) június végén tette közzé legújabb, 2017 decemberében felvett adatok alapján készített jelentését. Ebben azt listázták, hogy hogyan alakultak a széles sávú internet-előfizetések a vizsgált országcsoportban; a korábbi 35 tag mellett Kolumbiában és Litvániában.
A jelentés főbb megállapításai:
- Egy év alatt 80 millióval (6,1 százalék) nőtt a mobilelőfizetések száma. Az OECD-ben a mobilos penetrációs átlag 102 százalék.
- A részletes adatok szerint a felmért országokban 2017 decemberében az 1,344 milliárd lakosra jutó széles sávú mobilos előfizetések száma 1,377 milliárd volt. A leggyorsabb növekedést produkáló országok: Görögország (24 százalék), Chile (23,4 százalék), Lengyelország (19 százalék), Belgium (15 százalék). A legmagasabb szintű penetrációval rendelkezők sorrendben: Japán, Finnország, Észtország, Egyesült Államok.
- A mobilos adatforgalmazás kiemelkedő mértékben nőtt abban a 32 országban, ahonnan rendelkezésre álltak adatok. 2017 folyamán megduplázódott az adatforgalmazás, az átlagos havi letöltési mennyiség előfizetésenként 2,8 GB volt, szemben az előző évi 1,3 gigával. A legtöbbet Finnországban (15,5 GB), Ausztriában (11,2 GB), Észtországban (7,2 GB), illetve Lettországban (6,7 GB) forgalmaztak mobilkapcsolaton keresztül havonta a felhasználók.
- A vezetékes széles sávú előfizetések mérsékelten szaporodtak: a 2016-os 393 millióról 2017-re 408 millióra nőtt a számuk. Penetrációban ez száz lakosra vetítve átlagosan 30,4 százalékot jelent. Az élmezőny: Svájc (46,8 százalék), Dánia (42,9 százalék), Franciaország (42,8 százalék), Hollandia (42,1 százalék), valamint Dél-Korea (41,2 százalék).
- A DSL maradt a legelterjedtebb vezetékes technológia (41 százalék), de folyamatosan bővül az üvegszálas piac. Ez ma 23,3 százalék, szemben az egy évvel korábbi 15 százalékkal.
- A vezetékes internetnél a legnagyobb arányú éves növekedést Törökország (13,6 százalék), Ausztrália (7,4 százalék), Kolumbia (6,9 százalék), illetve Olaszország (6,6 százalék) produkálta. Írországban és Kolumbiában volt tapasztalható az üvegszálas kapcsolat legnagyobb arányú éves növekedése: 420, illetve 168 százalék.
- Az M2M kapcsolatoknál Svédország, Új-Zéland, Norvégia és az Egyesült Államok vezetnek: a legmagasabb az érték Svédországban, ahol 114 M2M SIM kártya jut 100 lakosra.
A jelentés készítői megjegyezték, hogy az újonnan felvett két ország, Kolumbia és Litvánia adatainak feldolgozása miatt az OECD-szintű adatok torzítanak, vagyis nem (illetve korlátozottan) használhatóak fel korábbi statisztikákkal való egybevetésre.
A lokalizált részletes adatok szerint Magyarország az OECD-országok között általában a rangsor utolsó harmadában található a száz főre kivetített mérések alapján, ugyanakkor például a vezetékes hálózat növekedésében az előkelő hatodik helyen vagyunk – igaz, hogy ebben a szegmensben tized-, és néha századszázalékok adják az eltéréseket az élmezőnyben.
(IT Café)