További Tech cikkek
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
- Azonnal cserélje le, ha ilyen routert használ!
A ZKZM-500 fantázianevű eszköz tulajdonképpen egy hordozható lézer. Csak nyomokban hasonlít a ma forgalomban lévő lőfegyverekre. Sok szögletes forma, ormótlan kialakítás, pisztolymarkolat, teleszkópos célzórendszer – úgy néz ki, mint egy sci-fi fegyver egy videojátékból.
A kínai lap cikke szerint az eszköz lítium akkumulátorról üzemel, amivel kétezer, egyenként két másodperc hosszú lövést adhat le. A lövések akár fel is gyújthatnak egy embert, illetve az elviselhetőség határán túlmutató, elszenesedéssel járó sérüléseket okozhatnak.
Maga a fegyver halálosan csendes: nincs lövészaj, így jól használható lehet olyan küldetéseken, ahol fontos az észrevétlenség. A hírek szerint a ZKZM-500 készen áll a tömeggyártásra, és a kínai népi rendőrségnél rendszeresítenék őket.
A South China Morning Post állításai több ponton is kikezdhetők.
- Tilos ilyen fegyvereket használni. Egy nemzetközi egyezmény (az 1998-as Protocol on Blinding Laser Weapons) tiltja a másokat megvakító lézerfegyverek használatát. És bár a ZKZM-500-at nem pont erre tervezték, erre is alkalmas. Azzal, hogy Kína a rendőrségnek szánja a fegyvert, megkerülhetik a tiltást, mivel ők csak belföldön használnák az eszközt, nem nemzetközi konfliktusokban.
- Nem valószínű, hogy a lézerpuska olyan erős, mint állítják. Noha a cikk részletesen taglalja, hogy a fegyver elszenesedéssel járó égést okozhat, arról egy szót sem írnak, hogy hány wattos az eszköz. Az Egyesült Államok is fejleszt olyan lézereket, amik a ZKZM-500-hoz hasonló sérüléseket okozhatnak, de ezek több kilowattos eszközök, és olyan nagyok, hogy csak repülőgépekre vagy hadihajókra lehet felszerelni őket. Elképzelhető, hogy ezek a fegyverek idővel hordozhatóvá válnak, de a tudomány mai állása szerint ezt még senkinek sem sikerült megvalósítania.
- Könnyen túlhevülhet. Ha csakugyan igaz, amit a lézerfegyver kapacitásáról állítanak, az azt jelenti, hogy az eszköz néhány lövés után túlhevül. Hogy ezt kompenzálják, ahhoz külön hűtőberendezés kéne, ez pedig tovább növelné az eszköz méretét.
- Hogy oldják meg az energiatárolást? A kínaiak azt állítják, hogy ezer, egyenként két másodperces lövést adhatnak le vele, és ehhez a lítium akkumulátor biztosítja az energiát. Ez összesen 33 percnyi folyamatos tüzelést jelent. A mai akkumulátorok nem tudnak ekkora teljesítményt leadni; ehhez külső energiaforrás kéne.
Szóval a tények azt mutatják, hogy a kínaiak vagy több fronton meghaladták a tudományt, vagy az eszköznek olyan komoly korlátai vannak, hogy éles harci helyzetben használhatatlan lehet.
(Popular Mechanics | South China Morning Post)