További Biztonság cikkek
Veszélyes a kézi lehúzás
A nemzetközi láncok biztonságosak
A kártyaelfogadó helyek száma ezekben az országokban a magyarországinál kisebb, s 40-50 százalékuk még ma is kézi lehúzós technikával működik. (Magyarországon az elektronikus leolvasó terminálok aránya 98 százalék felett van.) Csak akkor érdemes kockázatot vállalni, ha olyan márkanévvel rendelkező szállodában, étteremben vagy autókölcsönzőben vagyunk, ahol a nemzetközi lánc vállalja az esetleges csalásokból eredő kárt.
Mobilban ne tároljuk a kódot
Nyugat-Európában a kártyaelfogadó helyek száma nagyobb, mint nálunk, így a kártyás fizetés nem okoz gondot. Kivétel Ausztria, Németország, Dél-Olaszország, valamint Dél-Spanyolország, ahol az ATM-ellátottság kielégítő, de viszonylag kevés üzletben és szállodában fizethetünk elektronikus terminálon kártyával. Csalásokkal leginkább az olasz, spanyol és görög üdülőhelyeken kell számolnunk. Mindenesetre aki nyugodtan akar nyaralni, ne rögzítse bankkártyája PIN-kódját a mobiltelefonjában (ahogyan sokan teszik), mert jó esélye van rá, hogy ha a telefont ellopják, a tolvajok megkeresik és használják is a kódot.
Indulás előtt ajánlatos szerződést kötnünk bankunkkal, hogy a kártyánkkal lebonyolított tranzakciókról SMS-ben értesítsen. A nem dombornyomott bankkártyákhoz nem tartozik automatikusan kártyabiztosítás, ezért ezt is érdemes megkötni - javasolja Nemcsics Róbert, a K&H illetékes igazgatója.
Kártyás minden második magyar
A külföldre látogató magyar turisták több mint 12 millió kereskedői elfogadóhelyen fizethetnek és 157 ország 762 000 ATM-jénél vehetnek fel készpénzt Visa Electronnal, ami egy év alatt 13, illetve közel 15 százalékos bővülés. A kelet-közép-európai POS-terminálok száma 32 százalékkal, közel 200 ezerre nőtt, az Európai Unió országaiban pedig több mint 3,5 millió kereskedői terminál üzemel. Olaszországban csaknem 900 ezer, Görögországban százezernél is több, Spanyolországban 750 ezer POS-elfogadóhely található, de számuk Törökországban is túllépte a 270 ezret.