Pixelpókkal a rettegés ellen
Vagy ahogy az MTI mondja: „Terjed a cyberterápia”. Tény, hogy egyre gyakrabban alkalmaznak virtuális környezeteket a különböző fóbiák kezelésében. A gyógymód népszerűségét jelzi, hogy nemzetközi kongresszusa is van már, Washingtonban lesz az első, júniusban.
Leginkább az Egyesült Államokban ismert ez a terápiás forma. A Spiderworldben például az arachnofóbiások egy 3D-s konyhában barátkozhatnak össze egy hatalmas tarantulával, a SnowWorld nevű hóember- és jégkunyhóépítő játékkal pedig a súlyosan megégett gyerekek által elszenvedett traumákat enyhítik. Újabban a rehabilitációban is próbálkoznak ezzel az eszközzel. A Glove Therapyval például szélütéses, félig megbénult kezű betegeket kezelnek. A páciens speciális kesztyűt kap, amivel a virtuális világban lepkét foghat vagy zongorázhat: a környezet arra készteti a beteget, hogy a valóságban is reflexszerűen mozgatni kezdje az ujjait.
Bár a gyakorlati alkalmazása itthon még nem elterjedt, a magyar kutatók élen járnak a virtuális fóbiakezelében. Részletek itt.