Felvarrták a Windows Mobile arcát
További Cellanapló cikkek
- Eddig nem látott funkcióval debütálhatnak a Samsung jövő évi csúcskészülékei
- Rajongóknak szinte kötelező: szó szerint varázslatos lett a Harry Potter-telefon
- Máris befutott az Android 16 első előzetes kiadása
- Megállíthatatlan hegyomlásként zúdul ránk az Asus új telefonja
- Ár-érték arányban komolyan odarakja magát a Xiaomi új telefonja
Mintha hónapokig hordott frottírzoknit vettek volna a kezükbe, olyan undor ült néhány kollégám arcára a Windows Mobile 6.5 láttán. Az első pillanatban még érdeklődtek, de néhány kattintás után előkerültek a felszín alatt megbúvó dohos kacatok.
Ennek a cikknek a végigolvasását csak azoknak ajánlom, akiket egy gonosz nagyvállalat a Windows Mobile használatára kényszerít, vagy akiknek néhány szoftver miatt kellett leragadniuk ennél az elavult rendszernél. A többiek nyugodtan vegyenek másfajta okostelefont, például amin Android vagy iPhone OS fut, nem fognak lemaradni semmiről.
Szétszórt programok
Miután kilőttük a kölcsönkapott HTC mobilon futó kiváló TouchFlo kezelőfelületet, előkerült a WinMobile 6.5 saját főmenüje. Egész jó lett. Ujjakkal is kényelmesen kezelhető, érthető, gördülékeny. Mindegyik sorban oldalra lépkedve is lehet navigálni, a zenelejátszónál így kell másik dalra váltani, illetve megnézhetők a naptár eseményei és a korábbi az üzenetek is.
Teljesen átalakult a startmenü is. A Microsoft biztosan nagyon büszke rá. Máskülönben nem követelné meg a gyártóktól, hogy külön startmenügombot rakjanak mindegyik WinMobile 6.5-öt futtató mobiljukra. Azt sajnos nem sikerült megfejteni, hogy miért büszkék.
A programindító ikonok kezelését például teljesen elszúrták: vagy a lista tetejére küldjük az ikont, vagy vissza az eredeti helyére. Idegesítő és unalmas az a tilitoli játék, amivel beállítható a megfelelő sorrend. Miután felküldtem a menü tetejére a Facebookot, az Opera böngészőt, a YouTube-lejátszót, a Google Mapset és a Messengert, még sorba is kellett rendeznem őket, végül újra fel kellett küldeni a lista élére az onnan letaszított fontosabb programokat, például a névjegyalbumot meg az üzenetkezelőt. Egyszerűbb lenne megragadni és a helyükre húzni az ikonokat.
Erőltetett, fölösleges és zavaró, hogy az ikonokat cikkcakkban rendezték el. Emiatt csak kilenc ikon fér el teljesen a kijelzőn. Négyzetrácsos elrendezéssel és az ikonok közti távolság csökkentésével lenne hely tizenkettőnek is. Azaz kevesebbet kellene gördíteni, és az egész menü átláthatóbb lenne.
Előtörő lábszag
A korábbinál egy árnyalatnyival látványosabb interfész mögött bújik meg az igazi kosz, amit a Microsoft évek óta képtelen feltakarítani. A programok belső menüi is könnyebben kezelhetők ujjakkal, mert minden egy kicsit nagyobb, tágasabb lett. Ez viszont csak akkora fejlesztés, mint a Windows XP alatt átállítani az ablakkeret méretét. A menük struktúrája, átláthatósága és kinézete nem lett modernizálva, hogy ne csak az it-adminisztrátorok igazodjanak el benne, hanem a multimédiára éhes átlagos felhasználók is. A Windows Mobile 6.5 sok része túlságosan emlékeztet az iPaq 2210-esemre, amit körülbelül hat éve vettem, és négy éve a fiókban hever.
Megújult a böngésző, az Internet Explorer Mobile már 6-os verzió, ami a pc-ken futó Internet Explorer 7 megfelelője. A brózer kezelőfelülete megközelíti a riválisokét, és lejátssza a flashalapú tartalmakat. Csak éppen ennek az égvilágon semmi értelme nincs. Senki sem fog meghatódni attól, hogy a weboldalakon hirdetések villognak, az viszont bosszantó, hogy az online videólejátszók elég könnyen elfogyasztják a rendelkezésre álló memóriát. A nálunk lévő HTC Touch 2 legalábbis képtelen volt a böngészőben videókat lejátszani. A különálló YouTube-kliens jól működött, de ezzel más videószájtok tartalmát nem lehet elérni. A Media Player pedig még mindig a kínaipiacos bóvli hifikre hasonlít.
Szoftverpiac, biztonság
Most már a Microsoftnak is van online szoftverboltja, mint mindenki másnak. A Marketplace kínálata egyelőre szerény, kevés az ingyenprogram. Néhányan még mindig képesek húsz dollárt elkérni egy olyan játékért, amiért ép eszű ember legfeljebb két dollárt adna. Egy iPhone-júzer meg valószínűleg ingyen megszerezheti az Apple szoftverboltjából. Később valószínűleg csökkennek az árak, mert az online szoftverboltokban beindul a verseny a programozók között, és az újoncok ugyanolyan eséllyel indulnak a vevők kegyeiért, mint az ismert fejlesztőcégek.
Nagyon hasznos a My Phone nevű újítás, amely az adatok biztonságát növeli. Az ellopott mobilról távolról letörölhetők az adatok, lekérdezhető a mobil földrajzi helyzete, és ami a legjobb: távolról átállítható a profil némáról csengetésre. Azaz biztosan megtaláljuk a mobilt, ha becsúszott a kanapé mögé. Biztonsági mentés is készíthető az adatokról, akár minden nap online tárhelyre menthetjük a névjegyeket, találkozókat, dokumentumokat és üzeneteket.
Új kollekció
Szakértői becslések szerint év végére körülbelül harminc mobilon lesz WinMobile 6.5, de elemzők szerint kevés lesz teljesen új modell. Ugyanis korábbi mobilokra is feltelepíthető lesz az új Windows. A váltás azonban nem lesz égetően sürgős, mert a két legérdekesebb újítás, a Marketplace és a My Phone a korábbi WinMobile verziókon is elérhető lesz, a gyártók meg úgyis saját menürendszert készítenek. A HTC például komoly munkát végzett, a tajvani cég nem véletlenül tarolta le a WinMobile-alapú mobilok piacát.
Steve Ballmer, a Microsoft vezére is becsmérlően nyilatkozott a mobilos operációs rendszerről, amin csöppet sem csodálkozunk, úgyhogy inkább vele együtt megvárjuk a Windows Mobile 7-et, hátha jobb lesz.
A HTC Touch 2 mobilt a Speedshop.hu adta kölcsön a teszthez.
Rovataink a Facebookon