Agyhalott mobil sok gombbal
Éppen csak végeztem a szövegelésben erős Sony Ericsson Mini Pro okostelefon tesztjével, amikor a gyártó már küldte is a következő csevegős mobilt. A txt pro háromhüvelykes kapacitív érintőkijelzője nehezen karcolódik, van a telefonban wifi, mobilnet, és beépített alkalmazással nézhetjük meg barátaink bejegyzéseit a közösségi hálózatokon. Az interfész pedig úgy néz ki, mintha Android futna rajta.
De nem az fut rajta, ami elég nagy baj.
A txt pro nem okostelefon, hanem egy olcsó, harmincezer forintos utánzat. Apró és könnyű, a burkolata és az illesztések ellenállónak tűnnek, de a hátlap leszedésének hangja olyan, mint amikor szétnyitjuk a Kinder tojás sárgáját, hogy megnézzük a fröccsöntött meglepetést. Senkit se tévesszen meg a txt pro elnevezés, mert ez a telefon csöppet sem professzionális, inkább olyan, mint egy tiniknek szánt játéktelefon.
On, off, on, mégis inkább off
A közösségi szolgáltatásokat egy Ismerősök elnevezésű alkalmazás kezeli, eléggé ostobán. Itt nagyon észrevehető, hogy a txt bro síkhülye telefon, mert a regisztált közösségi portálokról meg sem próbálja letölteni az adatokat. Egy telefon többek közt attól lesz okos, hogy amikor letöltünk rá egy közösségi alkalmazást (Facebook, Twitter, FourSquare, LinkedIn), akkor azonnal felajánlja a segítséget. Ha azt kérjük tőle, akkor leszívja a netről az ismerőseink minden adatát, és elmenti azokat a telefon memóriájában.
Mit tesz ezzel szemben a txt pro? Előbb be kell vinni minden egyes ismerősünk nevét, telefonszámát és emailcímét a névjegyalbumba. Ezek alapján már keresést indíthatunk, hátha ott van az illető valamelyik közösségben. Bepötyögtem egy nevet, kézzel megadtam a Twitter-azonosítóját, megpróbáltam letölteni a bejegyzéseit, erre a telefon lefagyott, újraindult, újra csatlakozni kellett a korábban elmentett wifire, és úgy 3 perccel az első próbálkozás után már el is olvashattam a haverom bejegyzéseit. Igazán kényelmes megoldás!
SIM-kártyán nem érdemes adatot tárolni, mert a mobillal együtt mindent elveszthetünk. Ráadásul nem fér el rajta elég információ. Név, cím, cégnév, beosztás, telephely, ugye, lenne mit kitölteni, de a SIM-kártya kapacitása erre nem elég. Ugyanakkor a Google Mailben vagy más levelezőben elmenthetők ezek az adatok, és már a négy évvel ezelőtti, hasonló árú Nokiák és Sony Ericssonok is tudtak névjegyet szinkronizálni. Látszik, hogy évtizedek tapasztalata gyűlt össze ebben a profi készülékben.
A txt pro beépített Google Mail ikonja csak a böngészőben nyitja meg az online emailszolgáltatást, ezért érdemes mellé feltelepíteni a Gmail mobilon futtatható alkalmazását is. A beépített böngészőt is érdemes kiegészíteni egy Opera Minivel, mert azzal nemcsak a weboldalak mobil nézetét láthatjuk, hanem azoknak a teljes, pc-re szánt változatát is.
Kevés vas, sok lítium
Igazából nincs min csodálkozni a telefon képességeit illetően, hiszen egy olcsó, gyenge teljesítményű hardverről van szó. A 240x400 pixeles kijelző csupán 256 ezer különféle színt tud megjeleníteni. A mobilnet csak EDGE-hálózatra csatlakozik, azaz legfeljebb 236 kbps sebességgel lehet letölteni. A belső memória 100 MB, igaz ezt akár 32 GB-os microSD kártyával is bővíthetünk.
Két előnyt tud felmutatni a txt pro. Az akkuja lassan merül, több napos üzemidőt biztosít, és ez elég nagy szó, amikor az okostelefonokat naponta (akár többször is) töltőre kell kötni. A qwerty gombkészlet segíti az üzenetek írását, és ezt nagyon jól kihasználhatjuk, amikor sms-t akarunk írni. Aki a mobilon böngészni, emailezni, Facebookra vagy Twitterre bejegyzéseket küldeni akar, az inkább vegyen egy olcsó androidos okostelefont.
Rovataink a Facebookon