iPhone 6 Plus: zsákutcába ért az Apple
További Cellanapló cikkek
- Eddig nem látott funkcióval debütálhatnak a Samsung jövő évi csúcskészülékei
- Rajongóknak szinte kötelező: szó szerint varázslatos lett a Harry Potter-telefon
- Máris befutott az Android 16 első előzetes kiadása
- Megállíthatatlan hegyomlásként zúdul ránk az Asus új telefonja
- Ár-érték arányban komolyan odarakja magát a Xiaomi új telefonja
Csütörtök éjfél után már kapható a magyar boltokban a zsírúj iPhone, és most két nagyon eltérő modell közül lehet választani. A sima iPhone 6 kijelzője 4,7 colos, azt egy hónapja leteszteltük, míg az iPhone 6 Plus egy 5,5 colos péklapát, amit most mutatunk be. Nem egyedül teszteltük, hanem kerestünk hozzá egy riválist, mert az óriásmobilok piacát eddig az Android uralta.
iPhone 6 vs iPhone 6 Plus
Először is tegyünk pontot a bendgate néven elhíresült botrány végére, ami arról szólt, hogy az iPhone 6 Plus meghajlik a zsebben. Mi vezetés közben, asztalnál ülve, fekve, állva és guggolva is nadrágzsebben hordtuk a mobilt, mégsem történt semmi. A tesztet nem testhez tapadó farmerben végeztük el, amiben még egy acélkulcs is elhajlana (vagy kinyomná a belünket), hanem viszonylag bő ruhában, mert nem vagyunk hibbantak.
Az mindenesetre igaz, hogy az iPhone 6-ot kényelmesebb zsebben hordani, mint a 6 Plust, de ebben semmi újdonság nincs. A nagyobb méretű mobilokat máshogyan kell kezelni, tárolni. Arra viszont csak az iPhone 6 Plus tesztelése közben jöttünk rá, hogy az Apple csapdába esett, és nem látszik, hogy miként fog onnan kievickélni.
Eleve rossz érzés lehetett az Apple mérnökeinek, hogy a phabletek népszerűsége miatt félre kellett tenniük a korábbi alapelveiket. Már Steve Jobs megmondta, hogy a kezeink alapján a 3,5 colos kijelző lenne az ideális, mert azt teljesen átérjük a hüvelykujjunkkal. Szemeink azonban többre vágytak, ezért terjedtek el az 5-7 colos óriáskijelzők.
Az, hogy nagyobb mobilokat kell gyártani, még nem olyan nagy dolog, az Apple minden méretben kap kiváló alkatrészeket a beszállítóitól. Az viszont már kevésbé előnyös neki, hogy következetesen ragaszkodnia kell az első iPhone-on bevezetett dizájnhoz. A kerek gombnak bérelt helye van a kijelző alatt, sok mindent csak ezzel tudunk vezérelni. Az iPhone 6 Plus méreténél azonban nem túl praktikus ez a gomb. Túl nagy helyet foglal el a kijelző alatt, ezért a mobil hosszúkás, billeg a kézben, használata felér egy zsonglőrmutatvánnyal.
Pont ezért vettük bele a tesztbe az LG G3-at, mert annak ugyanakkora a kijelzője, mint az iPhone 6 Plusnak, a teljes készülék azonban egy centivel rövidebb. Androidon nincs ennyi megkötés, az LG azt csinálhatott a nyomógombokkal, amit csak akart. Fogta magát, átrakta mindet a hátlapra, mert így eléri a mutatóujjunk. A kijelzőt néhány koppintással lehet aktiválni, tehát akkor is be tudjuk kapcsolni a mobilt, amikor az asztalon hever, hátlappal lefelé.
Bár az iPhone 6 Plus sokkal vékonyabb, mint az LG G3, az utóbbi is csak középen vaskos, és a lekerekített hátlap belesimul a tenyérbe. Pont úgy, ahogy a vastag fekete műanyagba burkolt iPhone 3G is jól állt a kézben. Más kérdés, hogy hiába lehetne vaskosabb az iPhone, ha az Apple nem tudja megváltoztatni a gombok helyzetét.
Az iPhone 6 Plus hardveres különbségei az iPhone 6-hoz képest:
- nagyobb felbontás és kijelző
- másfélszeres az akkuidő
- optikai képstabilizátor kompenzálja a kéz remegését
Cirkuszi mutatvány
Az óriásmobilokon lehetetlen elérni a kijelző tetejét, pedig sok funkciót csak ott tudunk aktiválni. Az Apple erre két megoldást talált ki. Ha kétszer rákoppintunk a gombra, lehúzódik a szoftver a kijelző aljára, és így simán elérjük a tetejét. Ez ügyes ötlet, de az iPhone 6 Plus közben bizonytalanul billegett a kezünkben. Az Apple másik jó megoldása, hogy vissza tudunk lapozni a szoftverek menüjében, ha a kijelző bal széle felől befelé húzzuk az ujjunkat. A lapozgatáshoz pillanatok alatt hozzászoktunk, sok utólag telepített appban működik, és nagyon felgyorsítja azok használatát. Ezt hiányoljuk az Androidból és az LG mobiljából.
Az Androidnak abban van még előnye az Apple iOS-szel szemben, hogy személyre szabható, és emiatt rövidebb útvonalon tudunk eljutni a fontos információkig. Androidon egyszerűen kirakunk egy naptár-widgetet a főmenübe, így azonnal látjuk a heti teendőket, és egy gombnyomással tudunk új időpontot rögzíteni. Az iOS az értesítési területen tud naptárakat elhelyezni, tehát az információ ugyanúgy egy kattintásnyira van, mint ha a naptár app ikonjára böknénk.
Közös platformon
Ahol az Apple egyenlíteni tud az LG-vel és bármilyen másik androidos mobillal szemben, az a hardver és a szoftver összehangoltsága, illetve az iPhone-iPad-Mac-Apple TV közötti gördülékeny együttműködés. Ez most vált igazán aktuálissá, hogy a Mac gépekre is megjelent az OS X ingyenes Yosemite verziója.
Az iPhone-on be sem kell kapcsolni a wifi hotspot funkciót, ha iPaddel vagy Macbookkal akarunk rácsatlakozni a mobilnetre - ha mindegyiken ugyanazzal az iCloud azonosítóval vagyunk bejelentkezve, akkor a kliensről is aktiválni tudjuk a hotspotot. De az a legjobb, amikor megcsörren a telefon, mi pedig a Mac gépen fogadjuk a hívást, és annak a mikrofonját/hangszóróját használva beszélgetünk. A telefon eközben bárhol lehet a lakásban, hozzá sem kell nyúlni.
Az Android gyárilag nem tud ilyen sok mindenben együttműködni más elterjedt operációs rendszerekkel. Ami közös a két platformban, az a felhő használata: az Android alapból a Google online tárhelyével van összekötve, az Apple eszközei az iClouddal. Ezeket használva minden eszközünkről elérjük ugyanazokat a fájlokat, nem kell azokat mindenhová átmásolni.
Érdemes kihasználni az Apple felhőjét, mert a telefon beépített tárhelye fix méretű. Az iPhone 6 Plusnak 16, 64 és 128 gigabájtos változata van, ezekből a 16-ost jobb elfelejteni. Nekünk két nap alatt sikerült megtölteni néhány alkalmazással és videókkal. Az LG-be és az androidos mobilok többségébe microSD kártyát tehetünk, és a modernebb mobilok tárhelyét akár 128 GB-tal is bővíteni tudjuk.
iPhone vs iPhone vs Android
Egyetlen dologban vagyunk biztosak: sem az iOS-, sem az Android-rajongókat nem fogjuk meggyőzni arról, hogy a másik rendszernek is vannak előnyei. Aki inkább az Apple cuccait kedveli, annak egyértelműen a sima iPhone 6-ost ajánlanánk, még azzal együtt is, hogy az 6 Plusnak nagyon vonzó a több mint egy napot kibíró akkuja. De akiknek mindegy, hogy ki a gyártó, csak egy nagy kijelzős mobilt akarnak, azoknak érdemes megnézni az androidos mobilokat.
Rovataink a Facebookon