Inkább megvesszük, mint ellopjuk
További Cellanapló cikkek
- Eddig nem látott funkcióval debütálhatnak a Samsung jövő évi csúcskészülékei
- Rajongóknak szinte kötelező: szó szerint varázslatos lett a Harry Potter-telefon
- Máris befutott az Android 16 első előzetes kiadása
- Megállíthatatlan hegyomlásként zúdul ránk az Asus új telefonja
- Ár-érték arányban komolyan odarakja magát a Xiaomi új telefonja
A tanulságok levonását kezdjük a legkevésbé meglepővel: Magyarországon az Android a legnépszerűbb okostelefonos rendszer. Az Index olvasói között viszont nem annyira nyomasztó a fölénye, mint ahogy azt más felmérések mutatni szokták. Az eladási adatok 80-90 százalékos Android-dominanciát szoktak mutatni, nálunk azonban csak 60% volt az androidosok aránya és 28% az iPhone-használóké, míg a Windows Phone-osok 11%-ot tettek ki. Ez egyébként leginkább a brit okostelefonos adatok eloszlására emlékeztet.
Annál meglepőbb volt az appokért fizetés vagy nem fizetés kérdése. A válaszadók fele mondta azt, hogy a telefonján mindent ingyenes appokkal old meg, 38% adott már pénzt okostelefonos alkalmazásért, 12% pedig rendszeresen szokott vásárolni. És most kapaszkodjanak meg: csak 11% mondta azt, hogy van olyan app a telefonján, ami elvileg fizetős lenne, de feltört rendszerrel, torrenttel, kalózverzióval megoldotta, hogy ingyen használja. Úgy tűnik tehát, hogy az alkalmazásboltok üzleti modellje a kalózkodással régi és bensőséges viszonyt folytató Magyarországon is működik: többen vásárolunk appokat, mint ahányan lopunk. Hogy ez az árak, a választék, az alkalmazásboltok kényelme és a kalózkodás nehézkes mivolta miatt van-e? Valószínűleg egyszerre mind miatt. Az mindenesetre jól látszik, hogy a Microsoft nem véletlenül adja ingyen a Windows 10-et, hogy aztán a beépített alkalmazásboltból jöjjön inkább a bevétel – a mobilon nyerő modellt próbálja meghonosítani pécén.
Az egyéb fizetős tartalmaknál az látszik, hogy még nem vagyunk különösebben nagy fogyasztók, de lassan meghonosodni látszik az a szokás is, hogy zenét (9%), filmet (3%), vagy könyvet (5%) vásárol az ember a telefonjához tartozó hivatalos bolt kínálatából. Szánalmasan alacsonynak tűnnek az egy számjegyű százalékos arányok? Akkor szorozza fel azzal, hogy a becslések szerint 3,5 millió okostelefont használnak ma Magyarországon. A főleg mobilos játékoknál hasító freemium modell (a játék ingyen van, de alkalmazáson belül lehet benne vásárolni különféle extrákat) is hasít: 17% mondta, hogy élt már az appon belüli vásárlás lehetőségével, és ezen belül 3% azt, hogy rendszeresen szokott ilyet tenni. Ezek megint nem tűnnek nagy számoknak, de ez egy ilyen műfaj: egy friss felmérés szerint az amerikai mobilos játékosok közül 49% költött már okostelefonos játékon belüli vásárlásra, és 6% teszi ezt rendszeresen. Ezeknek az adatoknak a felét-harmadát hozzák az Index-olvasók.
Na de mi van a magyar okostelefonokon?
Nagyon sok minden, sőt, meghökkentően sok minden. Önök összesen több mint 9000-féle appot soroltak fel, amelyek jelenleg fenn vannak a telefonjaikon. Ennek több mint a fele olyan, amit csak egy válaszoló jelölt meg, ami pedig azt jelenti, hogy önök kísérletező és felfedező kedvű egyéniségek, és szinte mindenkinek van olyan appja, amit rajta kívül a kutya sem használ.
Lássuk először utóbbiak toplistáját: mik azok, amit az ember letölt, feltelepít, de aztán csalódik benne, és sosem használja?
- Skype
- Viber
- Shazam
- Duolingo
- Dropbox
- Waze
A két online telefon helyezése az élen tulajdonképpen egyáltalán nem meglepő, az ingyen telefonálás állati jól hangzik, még akkor is, ha az ember a gyakorlatban csak akkor használja, ha külföldön van, és talált jó minőségű wifit. A Shazam zenefelismerőt talán az ásta el ennyire, hogy az Androidba bekerült alapfelszerelésnek ez a funkció, a többi toplistás szereplő pedig egytől egyig olyan trendi app, ami a csapból is folyik, hát természetes, hogy mindenki kíváncsi lesz rá, kipróbálja – aztán esetleg rájön, hogy hiába divatos a cucc, mégsem neki való. A Facebook helyezése azért ezzel együtt is meglepő kicsit.
És most jöjjön a legtöbbet használt appok toplistája:
- Messenger
- Viber
- Index
- Skype
- Waze
- Időkép
- Shazam
- Spotify
- Dropbox
- Bpmenetrend
- Bkk futár
- Duolingo
- Ebay
- Evernote
- Imdb
Olyan, a világban amúgy nagyon forrónak, és milliárd dolláros biznisznek számító appok maradtak ki a top 20-ból, mint a Snapchat (27. hely), a Tinder (33.), a Tumblr (39.), a Pinterest (43.), vagy az Uber (46.).
A lista tanulságai számosak, és egy sor örök időktől való (jó, ez a kifejezés a mobilappok világában azt jelenti, hogy talán már egy éve is tart) rivalizálást eldöntenek. Önök szerint:
- Viber > Skype
- Whatsapp > Snapchat
- Spotify > Deezer
- Feedly > Flipboard
- Bpmenetrend > Bkk futár
- Index > összes többi magyar hírportál appja, amit egyrészt köszönünk szépen, másrészt viszont mit is vártunk az Index-olvasók között végzett felméréstől.
A top 20-ban 4 magyar fejlesztésű app van, szintén 4, ami a Facebooké, és csak 1-1 a Microsofttól, illetve a Google-től, azok sem igazán sajátok, hanem milliárdos felvásárlások eredményeként kerültek hozzájuk. (Itt jegyezzük meg újra, hogy a felmérésben a telefonokra alapban telepített appok nem szerepelnek, ezért nincsenek a listán olyan mindennapos alkalmazások, mint a Gmail, a Google Maps, vagy az alapértelmezett böngészők.)
Van pár olyan, egyébként világszerte népszerű app-műfaj, ami teljes egészében hiányzik a top 20-ból. Meglepő módon ilyen például a játékoké, ezért külön kigyűjtöttük, mik az Index-olvasók kedvenc mobilos játékai:
- Szókereső
- Candy Crush Saga
- 2048
- Clash of Clans
- Angry Birds
Szintén elég kevesen használnak önök közül fitnesz-appokat, pedig ezek remek találmányok, a gps-szel csoda dolgokat tudnak kiszámolni. Az önök kedvencei:
- Endomondo
- Runkeeper
- Runtastic
- Myfitnesspal
- Nike running
Érdekesség, hogy az Endomondót és a Myfitnesspalt nemrég egyszerre vásárolták fel, nem éppen a magyarországi népszerűségüket tükröző árakon: a listavezető 85 millió dollár volt, a negyedik helyezett 475 millió.
És mit nem használnak még önök? Például a beépített ébresztőóránál kicsit többet tudó, spéci ébresztős appot. Ilyenből többtucatnyi létezik, általában arra építenek, hogy a mozgásérzékelővel figyelik, hogy ön mennyire forgolódik álmában, és akkor ébresztenek, amikor úgy látják, hogy amúgy sem alszik túl mélyen. A legnépszerűbb ilyen, a Sleep Cycle, nem került a top 100-ba. Az online bankolást segítő appok sem túl népszerűek, csak az OTP Smartbankja, és a Paypal került be a 100 legnépszerűbb app közé. Az is tisztán látszik, hogy kár önökbe a reklám: az óriási marketinges kampánnyal megtámogatott Deezer éppen csak befért a top 100-ba, a szintén komoly tévés hátszelet kapott HBO Go a legjobb 150-be sem.
Rovataink a Facebookon