Ha kedves a telefonja, ezeket az alkalmazásokat azonnal törölje róla!
További Cellanapló cikkek
- Ár-érték arányban komolyan odarakja magát a Xiaomi új telefonja
- Megérkezett Magyarországra a világ negyedik legnagyobb mobilgyártója
- Több mint 15 éves hagyománnyal szakíthat a Samsung
- Jó lenne ez, csak nem ennyiért – teszten a Galaxy S24 FE
- Páros lábbal rúgja ránk az ajtót a Qualcomm új csúcskategóriás chipje
Több mint 15 olyan alkalmazást buktatott le a McAfee antivírusprogramokkal és számítógépes biztonsági rendszerekkel foglalkozó cég, amelyek aljas módon keserítették meg a letöltők életét. Az alkalmazások többsége az úgynevezett „Clicker Apps” kategóriába esik, lényegük, hogy a háttérben vagy láthatatlan keretekben töltenek be bizonyos hirdetéseket, hogy ezzel szerezzenek bevételt az üzemeltetőnek.
A készülékek azonban meglehetősen nehezen viselik az ilyen, egyébként tiltott trükkökkel felvértezett alkalmazásokat – futtatásuk közben a mobilok lelassulhatnak, felforrósodhatnak, megnövekedhet az akkumulátorhasználatuk, ha pedig épp nem WiFi-hez van csatlakoztatva, egy pillanat alatt leszívhatják a teljes mobiladatkeretünket, már amennyiben az nem korlátlan.
A leleplezésről a Bleeping Computers írt elsőként, cikkükben úgy fogalmaznak, a McAfee jelentésének köszönhetően mind a 16 alkalmazást törölte a Google a saját mobilos áruházából. Ezzel azonban a probléma csak egy része lett megoldva, a készülékekről, amelyekre már korábban telepítették a kártékony alkalmazásokat, ugyanis távolról még a vállalat sem tudja törölni azokat – ehhez mindenképp a felhasználó beavatkozása kell. Összesítve az alkalmazásokat több mint 20 milliószor töltötték le, a leggonoszabb közülük pedig az a csak önmagában ötmillió letöltést produkáló DxClean nevű alkalmazás, melynek aljas működését még a felhasználók sem feltétlenül szúrták ki, a maximális ötcsillagos értékelésből ugyanis 4,1-et tudhatott magáénak.
A DxClean rendszertisztító és optimalizáló alkalmazásnak adta ki magát, azt ígérve, hogy felderíti, mi okozza a felhasználó telefonjának lassulását, miközben pontosan az app volt az oka mindennek.
Mindemellett az alkalmazás azt is ígérte, hogy eltünteti a reklámokat a különböző webes felületekről, de persze ez sem volt igaz.
Az érintett alkalmazások listáját alább találja, egy név azonban még nem nagy segítség, az ikonokat ide kattintva veheti szemügyre.
- Currency Converter
- Image Vault
- Joycode
- Flashlight+
- 달력메모장
- High-Speed Camera
- K-Dictionary
- DxClean
- Flashlight+
- BusanBus
- Instagram Profile Downloader
- Ez Notes
- 계산기
- 손전등
- EzDica
- Quick Note
SMS-eket lophatnak, és hívásokat is rögzíthetnek
A különböző, kétes eredetű alkalmazásokkal rendkívül vigyázni kell. Mint arról korábban az Index is beszámolt, legutóbb egy olyan kémszoftver kezdett el vírusszerűen terjedni különböző androidos készülékeken, amely tipikusan az a fajta, amellyel senki sem szeretne szembekerülni. A RatMiladra keresztelt program ugyanis többek között hozzáfér a felhasználó telefonbeszélgetéseihez, SMS-eihez, és a hívásnaplóra is rálát, így ezeket felhasználva a rosszakarók bármikor megzsarolhatják az érintetteket.
A kétes eredetű szoftvert elsőként az egyesült államokbeli Zimperium nevű, magántulajdonban lévő mobilbiztonsági cég fedezte fel, nemrégiben kiadott közleményükben több sebezhetőségre is felhívták a figyelmet. Idehaza azonban szerencsére nem feltétlenül kell aggódnia miatta – az említett szoftver ugyanis az egyik legnépszerűbb keleti üzenetváltó appon, a Telegramon keresztül terjed, egy, a letöltésre vezető link formájában, itthon azonban kifejezetten kevesen használják ezt az alkalmazást.
Rovataink a Facebookon