További Hardver cikkek
Lemaradva
Persze Craig Barett és csapata nem ezeket a szavakat használta, és igyekeztek mindenkit biztosítani afelől, hogy a számukra kényelmetlen szituáción mihamarabb változtatnak, de mégis: az Intel lemaradt az AMD mögött a kétmagos szerverprocesszorok piacán.
A kisebbik processzorgyártó már megkezdte az újgenerációs Opteronok szállítását, míg az Intel igazi fenegyereke, a Dempsey kódnévre hallgató kétmagos nem kerül a boltokba 2006-ig, ami az Intel vezetőiben saját bevallásuk szerint némi frusztrációt kelt.
Persze nem ülnek a babérjaikon, a társaság már februárban bejelentette, hogy 15 kétmagos terméken dolgozik, a csütörtöki bemutatón meg is neveztek hármat. A következő generációs kétmagos processzorok asztali verzióját Conroe-nak nevezik, ez már idén a boltokba kerül, ahogy a laptopokba szánt Merom is. A belépőszintű szerverek piacát a 2006-ban megjelenő Woodcrest mozgathatja majd meg, ezekből kettő képes együtt működni, az meg már együtt négy mag.
Sakk
Bár az Intel bejelentette, és hamarosan a boltokba kerül a kétmagos asztali processzorcsalád, a Pentium D-t, a jelek szerint az konkurens ezúttal jobban taktikázott. Az AMD inkább a szerverpiacra koncentrált, ahol a szoftverek már most képesek kihasználni a fejlesztés nyújtotta előnyöket, ráadásul kevésbé kell megértetni a vásárlókkal, hogy miért is érdemes gyors egymagosukat ad absurdum egy alacsonyabb frekvencián üzemelő egymagosra cserélniük.
Ennek megfelelően a kétmagos Opteronok már április óta közkézen forognak, ami tovább erősítette az AMD jelenlétét a szerverek piacán. Persze a másik vonalat is fejlesztették, csak kisebb intenzitással, kevesebb erőbedobással, de júniusban megjelenik az AMD asztali kétmagosa, az Athlon 64 X2 is.
Az Intel mindeközben próbálja ledolgozni kialakult technológiai hátrányát a szerverprocesszorok piacán, szét is küldte tesztelésre a termék első példányait, de egyelőre még nem találkozhatunk a velük a boltokban.
Hízlaló édesség
Az AMD mindeközben azon munkálkodik, hogy további szeletet szakítson ki magának a szerverek zsíros tortájából, legalábbis a pletykák alapján erre lehet következtetni. Felreppent a hír, hogy a társaság az Opteron 1-es sorozatának legújabb tagjait nem a hagyományosan szervereknek megalkotott 940-es foglalathoz, hanem az otthoni gépekben található 939-es alaplaphoz készíti el.
A különbség mindössze egyetlen tű a processzor alján, meg egy csomó pénz: a 939 lyukas foglalattal felvértezett alaplapok lényegesen olcsóbbak, mint szerverekhez szánt társaik, ha másért nem, hát azért, mert jóval nagyobb a verseny ezen a piacon. Ráadásul az otthoni alaplaphoz olcsóbb memóriát vásárolhatunk, összességében tehát lényegesen kevesebbe kerülhetne egy belépőszintű szervergép a 939 tűs rendszerben. A kétmagos 165-ös, 170-es és 175-ös Opteronokat a harmadik negyedévben kezdik el szállítani.
Az AMD nem kommentálta a híreket. Mindenesetre ha valóban így tenne a társaság, akkor konkurenciát állítana házon belül. A kétmagos Opteron lényegében a hamarosan megjelenő kétmagos otthoni processzor, az Athlon 64 X2 Socket 940-es változata, a különbség egyetlen tű, meg az Opteron három HyperTransport linkje. Ha az a tű is eltűnik, nem sok marad közöttük, igaz, talán nincs is értelme két ugyanolyan rendszert párhuzamosan fejleszteni, ha minimális kompromisszummal egyesíthető a kettő.