További Hardver cikkek
Először a Feart teszteltük le, a szoftver beépített benchmarkja megnézi a legalacsonyabb, a legmagasabb és az átlagos másodpercenkénti képkockaszámot: az újdonság minden esetben legyőzi a korábbi bajnokot, átlagosan 15 százalékkal gyorsabb nála.
Még nagyobb a különbség a Doom 3 timedemója közben: 800x600-as felbontás és high részletesség mellett hatvan százalékkal gyorsabb a Core 2 Duo. Persze választhattunk volna nagyobb felbontást is (most először használtam olyan gépet, amire a Doom 3 automatikusan az ultra felbontást ajánlotta; mondjuk szaggatott is néha a játék, kevés volt az egy gigabájt memória), de akkor már a videokártya visszafoghatta volna a tesztet, így viszont megmutatkozott a processzorok nyers ereje.
Végül a Far Cry-t töltjük be: 1024x768-as felbontás, maximum részletesség mellett újra az Intel a jobb, másfélszeres a sebesség.
Kései válasz
Ha mindent összeadunk, aztán osztunk is, kiderül, hogy a 2,93 gigahertzes Core 2 Duo átlagosan 37 százalékkal gyorsabb, mint az Athlon FX-60.
Igaz, az AMD-nek nem ez a leggyorsabb processzora, hanem a 200 megahertzcel magasabb órajelen üzemelő Athlon FX-62. Persze tudományosan nem precíz, de kis hibahatárral igaz: az erősebb AMD annyival képes jobb értéket kisajtolni magából, amennyivel magasabb az órajel (a DDR2 támogatása az első tesztek szerint nem sokat gyorsított a rendszeren). Ha megint osztunk-szorzunk, kiderül, hogy átlagosan (némi hibahatárral) 30 százalékkal gyorsabb a Core 2 Duo, mint a jelenlegi legerősebb asztali processzor, az AMD Athlon FX-62.
Ez viszont nagyon sok, főleg, hogy a kisebb gyártónak egyelőre nincs válasza az Intel csipjére. Valószínűleg csak egy év múlva kerül piacra az FX-66, pedig már most is késő lenne: ha újra elvégezzük a most már komoly hibaszázalékkal járó felszorzást, kiderül, hogy az a processzor is legfeljebb csak beállítja az X6800-as jelenlegi rekordját.
Addigra viszont ki tudja, hol tart már az Intel. Mert a processzorban bőven van még tartalék, egyes hírek szerint sikerült négy gigahertznél magasabb órajelen járatni a csipet. Mi azért nem próbálkoztunk meg a lélektani határ áttörésével, pontosabban megpróbáltuk, de nem sikerült: fagyott a gép.
Azonban vízhűtésnek hála különösebb melegedés nélkül is vidáman hozta az eredetileg 2,93 gigahertzes processzor a 3,73 gigahertzet, üzembiztosan. Futtattunk játékszoftvereket, komolyabb alkalmazásokat, minden fennakadás nélkül, a 27 százalékos tuning meg se kottyant az X6800-nak.
Végső megoldás
Az AMD-nek tehát komoly hátrányba kerül: a K8L-nevű, nagyon titkos csip megjelenéséről még nincs semmi hír, ráadásul ez a processzor inkább a szerveroldalon jelent majd gyorsulást, az átlagos otthoni felhasználó keveset érzékel majd az újításokból. Az egyetlen lehetőségnek most a radikális árcsökkentés tűnik, úgyhogy mindenképp érdemes pár hetet, esetleg hónapot várni a vásárlással.
Főleg, hogy a Core 2 Duók meglehetősen olcsók lesznek: a csúcsmodell 1000 dollárba kerül majd, pont annyiba, mint most a lényegesen lassabb FX-62, vagy a szóra sem érdemes előd, a 3,73 gigahertzes Pentium.
A csúcsterméknél alig 10 százalékkal lassabb, 2,63 gigahertzes Core 2 már 530 dollárért elvihető, de lesz processzor 183 dollárért is, 1,86 gigahertzes. Ez meg nagyjából olyan gyors lesz (már megint a szakmaiatlan osztás-szorzás), mint az Athlon 64 X2 4200+ , csak az a külföldi hírforrások szerint még a várható áresés után is legalább 240 dollárba kerül majd.
Elkezdődött egy új korszak. Ezt onnan is tudom, hogy a vízhűtésért felelős, évek óta az AMD-t istenítő szakember fél órával ezelőtt hívott, hogy elmondja: a tesztek után lecseréli az Athlont, és rövidesen vesz egy Core 2 Duót.
A Core 2 Duót az Mmd PR Hungary-től, a hardvereket a HRP Hungary kft.-től, a vízhűtést a Subcoolingtól kaptuk.