További Hardver cikkek
Olcsó pécével próbálja a számítógép elé terelni a szegények tömegeit egy új-delhi cég, a HCL Infosystems, amely hétfőn tízezer rúpiás - 47 000 forintos - gépet dobott piacra. Az akció az AMD úgynevezett 50x15-ös programjának a része : a piacvezető processzorgyártó, az Intel egyetlen vetélytársa azt tervezi, hogy a Föld lakóinak 50 százalékát 2015-re ellátja olcsó számítógéppel.
Az Indiában árult gépbe x86-os, 1600 MHz-es AMD processzort, 128 mega RAM-ot, 40 gigás merevlemezt és 52-szeres sebességű cd-meghajtót tettek, és adnak hozzá egy 15 hüvelykes monitort, egeret meg billentyűzetet is. Az olcsóságon ingyenes oprendszer, a Linux fut, de aki ragaszkodik a Windowshoz, 5800 forintnyi rúpiáért megveheti hozzá a Microsoft gazdaságos szoftverét, az XP Starter Editiont, amelyet Redmond kifejezetten a rosszul eleresztett, de információéhes tömegeknek szán.
Windows és kurbli
Nem az indiai cég az egyetlen, amely a "sok kicsi sokra megy"-elv alapján a hardcore gamerek mellett a kevésbé igényes tömegeket is megcélozza olcsó gépeivel. A Radio Shack, az amerikai Keravill szeptember végén jelentette be, hogy AMD-alapokra épülő olcsó gépet kezd forgalmazni. A Personal Internet Communicator (PIC) 300 dolláros (60 000 forint) árával kicsit drágább, mint a HCL gépe; 366 MHz-es Geode processzoron kívül van benne egy 10 gigás vincseszter, négy USB-port, és bár egeret és billentyűzetet adnak hozzá, monitort már nem. Van rajta viszont Windows, alapvető funkciókra képes szöveg- és képszerkesztő is, bár, mint a neve is utal rá, elsősorban netezésre szánja a cég.
AMD Personal Internet Communicator
A célcsoportra jellemző, hogy az AMD a PIC-t az USA-beli Radio Shack-ek mellett a Kajmán-szigeteken, Barbadoson, Dominikán, Jamaikában és Dél-Afrikában forgalmazza, különböző neveken. A szürke, középen sötétkék csíkos amerikai verziót Presidiannak hívják, a dél-afrikába szánt sárgát i-Khulumának, a Latin-Amerikába küldött gépek világoskék csíkosak, és MaX néven árulják őket.
A tömegek internetesítésének másik módja a jótékonyság: Nicholas Negroponte, az MIT professzora november közepén készül bemutatni híres százdolláros laptopját, amelyet ő is a digitáliától elzárt vidékek felvirágoztatására szán. Az áramfejlesztésre alkalmas kurblival felszerelt, csepp- és pormentesen záródó laptop áramhiányos vidékeken is használható lesz majd . Bár Negroponte azt mondja, nem akar meggazdagodni a szegényeken, 2007-re 150 millió darabot szeretne eladni a laptopból, amelyet kereskedelmi forgalomban nem, csak hivatalos úton lehet majd beszerezni.
|
Itt a negyedik világ
A magyar viszonyok között mást jelent az olcsóság, mint Barbadoson. A legtöbb hazai kiskereskedő induló konfigurációja nettó 45-55 000 forintba kerül monitor nélkül, ennyi pénzért adnak a számítógépbe egy 2,2 -2,6-os AMD vagy Intel processzort, 30-40 gigás merevlemezt és 128-256 megabájtnyi memóriát, CD-meghajtót, alaplapra integrált videokártyát, és adnak egeret és billentyűzetet is. A kezdőknek, otthoni felhasználásra, "tanulásra, internetezésre" szánt, nem márkás alapgépek tehát majdnem ugyanannyiba kerülnek, mint a harmadik világ éhezőinek szánt csodák, és a kiépítésük alapján jóval használhatóbbnak tűnnek, mint a fapados konfigurációk.
Ez persze a neves gyártók termékeire nem igaz: a Lenovo (a volt IBM) legolcsóbb asztali gépe, a ThinkCenter A51 itthon majdnem 110 000 forintba kerül nettó (2,8 GHz-es Celeron, 256 MB memória, 40 GB-os merevlemez); az Apple legolcsóbb asztali gépe, az 1,25 GHz-es Mac mini Magyarországon nettó 115 000 forintért kapható.