További Hardver cikkek
Üres doboz
A hasonlóság ennyivel le is zárul, hiszen míg a Mac mini egy működő hardver, addig a fantáziadús elnevezésű Sleek Concept Entertainment (Ravasz Felfogású Mulatság) csak egy üres doboz, lcd-kijelzővel. Ugyanakkor az Intel nem tervez ilyen, vagy ehhez hasonló gépeket előállítani, mindössze ötleteket kíván adni a többi gyártónak (igaz, olcsóbban megúszták volna, ha a partnereknek elküldik az Apple katalógusait).
Az Intel Digitális Otthonokért felelős csoportjának vezetője, Don MacDonald ugyanakkor felvázolta a jövő háztartását, melyben minden, ami a szórakoztatóelektronikával kapcsolatos, egyetlen rendszerről működik. Az Intelnél úgy gondolják, hogy a lakás különböző részein elhelyezett eszközök (zenelejátszók, képnézegetők, filmrögzítők, játékgépek) a közeljövőben egyetlen központról működnének, akár egy időben. Erre a hamarosan megjelenő kétmagos processzorok jelenthetnek megoldást: ezek probléma nélkül futtatnak különféle alkalmazásokat egyszerre, de egymástól függetlenül.
Új gép, új név
Ha végiggondoljuk az Intel elképzelését, kirajzolódik előttünk a közeljövő jól felszerelt háztartása. A gyerekek szobájukban brutálisan mészárolják egymást a legújabb játékprogrammal, az apa a monitor előtt ül a dolgozószobában, és épp szövegszerkeszt, az anya pedig mindeközben egy délutáni beszélgetős műsort rögzíti a merevlemezre a nappaliból. A drótnélküli kapcsolaton továbbított adatokat pedig az egyetlen központi számítógép dolgozza fel, közvetlenül a porszívó meg a zsák krumpli mellett, a spájzban.
Nem újdonság
Persze ez az elképzelés nem újdonság, az Albacomp például már árul Entertainment PC elnevezéssel hasonló megoldást. A központi gépben az egymagos, Hyper-Threading technológiát használó P4-es dolgozik, mely médiaszerverként drótnélküli kapcsolatban áll a lakásban elhelyezett eszközökkel, tv-vel, rádióval, dvd-vel. A társaság termékmenedzsere, Nagy Csaba szerint a kétmagos megoldások komoly sebességnövekedéssel járhatnak majd, de megfelelő szoftvertámogatottság híján egyenlőre inkább csak a technológiai fejlettség demonstrálásából van jelentősége az új termékeknek.
Az új csipek a következő negyedévben jelennek meg, de a nagy rivális, az AMD is hasonló termék bevezetésén dolgozik. Az AMD kétmagos csipjét alig egy hete mutatták be, bár megjelenésére csak a második félévben lehet számítani. Addigra pedig nyílván megjelennek a kettő, vagy többmagos technológia előnyeit kihasználó eszközök és szoftverek, minden adott lesz hát a digitális otthon berendezéséhez.
Persze mindez még csak az első lépcsőfok, a későbbiekben a háztartások intelligensebbek lehetnek, mint lakóik. Nincs messze már az az időszak, amikor a központi egység automatikusan besötétít a szobában, ha elindítjuk a filmlejátszást, vagy megállítja a filmet, ha megcsörren a telefon. Ebben a háztartásban már az összes elektronikai egység összefügg, a központi processzor nem csak a szórakoztató berendezéseket kezeli, hanem a mosógéptől a konzervnyitón át a sütőig mindent.
Így aztán megfelelő beállításokkal amikor hazaérünk, a vacsora már melegen vár a mikróban, beléptünkkor a lakás üdvözöl minket (Isten hozott kisgazdám/nagyságos úr/te szarházi, ahogy jól esik), kedvenc dalunkat elindítja a lejátszó, a tv képernyőjén pedig megjelennek az aznap esti filmek ismertetői. A robotkutya meg a sarokba vizel.
2015
A valamivel távolabbi jövőben, 2015-ben pedig már egészen máshogy fognak működni a berendezések, mint manapság. Justin Rattner az Intel technológiai vezetője szerint addigra már szemmozgással vagy élőbeszéddel is irányíthatóak lesznek a számítógépek. Az akár száz magot tartalmazó processzorok soha nem látott számítási teljesítményt biztosítanak majd, így akár a mesterséges intelligencia ugrásszerű fejlődése nélkül is intelligensebbé válhatnak a számítógépek. Ha nem is lesznek képesek gondolkodni, gyorsaságuknak köszönhetően pillanatok alatt végigpörgethetnek minden lehetséges megoldást, és abból a legvalószerűbbet választják majd ki. Mindennek köszönhetően pedig - legalábbis Rattner szerint - tíz év múlva már elcseveghet egymással a számítógép és az ember.