További HOAX cikkek
- Nem, Obama, Fauci és Melinda Gates nem látogatta meg együtt a vuhani víruslabort 2015-ben
- Ha Müller Cecília ingyenes védőfelszerelést kínál emailben, ne kattintson rá, vírus!
- Nem, nem szólaltak fel a japán parlamentben a hun-magyar testvéreik trianoni tragédiájáról
- Nem gyullad fel az autó, ha benne marad a kézfertőtlenítő
- Filléres matrica különbözteti meg az 5G ellenes csodapendrive-ot a simától
A Hoaxkábel, a mikrohullámú melegítés veszélyeivel foglalkozó bejegyzésére reagált az a budapesti férfi, akit arcán égetett meg a lánclevélben leírt módon kicsapódó forró víz. Hónapokig viselte arcán a rendkívül ritka és szélsőséges túlhevítésből származó égési sérüléseket. Olvasson tovább, itt a legenda bizonyítéka.
A ’Gyilkos a mikróban melegített víz’ tárggyal 2006 nyarán terjedő lánclevél a túlhevítés ritka jelenségét írja le, amikor a felmelegített víz bizonyos forrásponton látszatra nem forr, de rendkívül veszélyes, váratlanul kicsapódva égési sérüléseket okozhat.
A Hoaxkábelt olvasó Tamással éppen ez történt, a szerkesztőségbe eljuttatott kórházi zárójelentése a mikróban hevített, majd kicsapódó vizet okolja. „Csak most olvastam az augusztusban megjelent írást a mikrohullámú sütőben melegített vízzel kapcsolatban. Annyit szeretnék hozzáfűzni, hogy a hír sajnos igaz lehet: 8 évvel ezelőtt jómagam is a mikrohullámú sütő áldozata lettem, akárcsak a hírben szereplő fiatalember. Vizet akartam melegíteni kávéhoz, és miután kivettem a bögrét a sütőből, hirtelen az arcomba csapódott a víz nagy része. Szerencsére szemüveget viseltem, így a szemembe nem ment a víz, az arcomon azonban első- és másodfokú égési sérülések keletkeztek. A sérülések azóta meggyógyultak, talán annak köszönhetően, hogy a baleset után azonnal kb. fél órán át hideg víz alá tartottam az arcom, utána pedig lelkiismeretesen elláttak a kórházban, de hosszú hónapokig utána elég csúnyán néztem ki. Azóta vizet csak vízforralóban, illetve tűzhelyen melegítek, a mikrót meghagyom ételek, illetve kávé, tea melegítésére. (A balesetben szereplő bögrét utána még használtam egy darabig, azóta eltörött.) Úgyhogy csak óvatosan a mikróval!” – írta az Indexnek.
Könnyű ellene védekezni
Domoki János biokémikus, az Országos Élelmiszerbiztonsági és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) főosztályvezető-helyettese az Indexnek júliusban elmondta, a lánclevélhez csatolt filmen látható és a szövegben leírt eset nem elképzelhetetlen, de szélsőséges forgatókönyvet ír le, ami ellen ráadásul könnyű védekezni.
"A túlhevítés jelensége valóban létezik. Forrásról akkor beszélünk, ha a folyadékban gázzal teli buborékok fejlődnek, és a felszínre törnek. Létezik az az eset, amikor a víz már rendkívül forró, viszont a gőz még nem fejlődik buborékká. Ekkor abban az esetben, ha meglökjük az edényt, vagy beleejtünk valamit, a folyadékban feszülő gőz kitör, szélsőséges esetben kirobban és éget. Ez ellen azonban könnyű védekezni, akkor kell kivenni a folyadékot a mikróból, amikor az már buborékozódik, így könnyedén elkerülhető a sérülés" - mondta Domoki János az Indexnek.
Rovataink a Facebookon