További Jog cikkek
Mit csinálnak az arcommal?!
Magánarcok |
A népharag akkor tört ki, amikor a rendszer működésének elvei nyilvánosságra kerültek. A civil szervezetek kifogásolták, hogy a nézőkről a tudtuk nélkül készítettek körözési fotókat, ráadásul egy kétes megbízhatóságú összehasonlító szisztéma alapján próbáltak bűnözőket felismerni általa.
A város vezetése beismerte, hogy fogalma sem volt az egészről. A Visionics-szal kötött szerződés felbontását rövid mérlegelés után nem szavazták meg.
Jacksonville nem figyel
A tampai mulatónegyedben, az arcfelismerő rendszerrel szintén felszerelt Ybor Cityben rendezett demonstrációk nyomán a döntéshozók is komolyabban veszik a magánjellegű adatok védelme és a bűnüldözés egyensúlyba hozását.
A floridai Jacksonville közgyűlésének elnöke Gwen Chandler-Thompson ezért kezdeményezte, hogy a városban tiltsák meg az arctámadó megfigyelőrendszereket.
Gonoszok a könyvesboltban
|
Az amerikai tulajdonú Borders Books könyváruházlánc londoni, glasgowi és edinburghi boltjaiba szerette volna felszerelni a Visionics Európában SmartFace néven forgalmazott rendszerét.
Igyekezetük nem volt alaptalan: a Sunday Heraldban közölt adatok szerint a szigetországban évente 746 millió font értékű könyvet tulajdonítanak el a bolti tolvajok, így minden brit háztartásra 85 fontnyi lopott könyv jutna (a mai árfolyamon harmincnégyezer forint).
A Borders terveit tiltkozási hullám követte. A könyvesbolti vásárlók arcát letapogató biztonsági rendszer kiépítésének ötletét végül akkor vetették el, amikor kiderült, hogy egyéb jogosítványok híján a brit adatvédelmi törvény és az EU emberi jogi szabályozása nem teszi lehetővé a tolvajok elleni védekezésnek ezt a módját.