A Random House csak a papírjogokat birtokolja
A Random House azzal indokolta a Rosetta Books elleni keresetét, hogy az e-book egész egyszerűen a hagyományos könyv más formája, így az erre vonatkozó jogok őt illetik. A bírák másodfokon is a Rosetta Books ügyvédeinek érvelését fogadták el, miszerint az e-book egy teljesen új felhasználási forma, és nem vethető össze a nyomtatott könyvvel.
Önkényes kiterjesztés
Az ilyen felhasználási formákra viszont csak úgy lehet jogot szerezni, ha a szerződésekben kifejezetten felsorolják őket. Azonban a Random House csak egy 1994-es körlevélben értesítette a szerzőit arról, hogy a megszerzett jogokat az elektronikus alapú médiára is kiterjesztették. A kiadóvállalat ügyvédei a határozat kihirdetése után úgy nyilatkoztak, hogy ügyfelük számára az eljárás még nem fejeződött be.
A pert feszült figyelemmel kísérte a teljes kiadói világ. Így például a Simon & Schuster és a Penguin Books a Random House mellett szálltak síkra. Ezzel szemben a szerzőket tömörítő Author's Guild és más képviseletek a Rosetta Books mellett törtek lándzsát.
Többszázezer művet érint
Mindkét oldal arra számít, hogy az eljárásban meghozott végső döntés több százezer régi könyv sorsáról dönt majd. Egyedül a Random House katalógusában több mint 20 ezer érintett mű lehet a területtel foglalkozó Planet eBooks becslése szerint.
A jogi nehéztüzérség árnyékában eközben eltörpül a vitatott javak által generált forgalom: a Rosetta Books a nyolc kérdéses művet elektronikus könyvként összesen 2 ezer példányban tudta értékesíteni.