Az Európai Parlament meglepően szoros szavazás (314 nem a 297 igennel szemben) után elutasította azt a tervet, ami a fájlcserélő hálózatokon jogvédett tartalmakat megosztó felhasználókat egyszerűen letiltaná az internetről. Az indoklás kifejti, hogy a szerzői jogok védelme mellett természetesen ki kell állni, de úgy, hogy közben ne sérüljenek a felhasználó személyiségi jogai sem.
A letiltós ötlet egyébként nem újkeletű, Franciaországban és Japánban is felmerült már, miután a fájlcserélők elleni másik nagy offenzíva (figyelni az adatforgalmat és a jogvédett tartalmat egyszerűen kiszűrni az internetszolgáltatónál) jogi és technikai akadályok miatt meghiúsult.
Ez nem az első eset, hogy az EU kiáll a fájlcserélők jogaiért. Tavaly nyáron azt mondta ki az uniós bíróság, hogy a lemezkiadók és a filmstúdiók, illetve az őket képviselő szervezetek nem követelhetik az internetszolgáltatóktól az illegális fájlcserével gyanúsított előfizetők adatainak kiadását.
A döntés csak iránymutató jellegű, nem kötelező az EU tagországaira; az egyes tagok, így Magyarország is dönthet ettől eltérő helyi szabályozás mellett.