Ha az alanyok a felvételek készítésekor elmozdították a fejüket, esetleg szemüveget vagy napszemüveget viseltek, könnyen összezavarhatták a rendszert. Az eredmények arra is rámutattak, hogy téves riasztások elkerülése érdekében az adatbázisban szereplő fotóknak feltétlenül jó minőségűeknek kell lenniük.
Terroristák kiszűrésére alkalmaznák
A tavaly szeptember 11-i terroristatámadások óta a gyártók úgy reklámozzák a technológiát, mint a tökéletes megoldást a terroristák kiszűrésére. A Palm Beach-i repülőtér a Visionics cég FaceIt nevű rendszerét próbálta ki, amely egy biztonsági kamera segítségével készít fotókat az elhaladókról, majd az arcuk jellemző vonásai alapján egy numerikus kódot hoz létre, és ezt veti össze az adatbázisában szereplő személyek adataival.
Használhatatlan a technológia?
Randall Marshall, az American Civil Liberties Union emberi jogi szervezet floridai részlegének vezetője szerint ezek az eredmények azt mutatják, hogy az arcfelismerő technológia egyszerűen használhatatlan. Meir Kaahtan, a Visionics szóvivője erre reagálva azt mondta, hogy a döntéshozók úgysem az ACLU jelentését fogják elolvasni, hanem a "valós adatokat" veszik majd figyelembe. Hozzátette, hogy a Dallas-Fort Worth és a Boston Logan repülőtereken végzett tesztek 90 százalékban sikerrel zárultak. Úgy vélte, hogy a Palm Beach-i rossz eredmények a nem megfelelő világításnak köszönhetőek. Az ACLU jelentése szerint azonban a teszt optimális körülmények között zajlott le.