További Jog cikkek
Magyar Narancs: A cikk írásának idején minden illetékest megkerestünk, de magyar áldozatról senki nem tudott. Nem tettél feljelentést?
A. Zoltán: Nem, azt sem tudtam, hogy ezt hol kell bejelenteni. Gondoltam rá, esetleg meg kéne keresni a kongói kormányt, hátha hiányzik nekik ez a bőrönd pénz, vagy hogy az Interpolhoz fordulok. Aztán ebből nem lett semmi, mert annyira elegem van az egészből, hogy hallani sem akarok róla.
MN: Hogyan kezdődött a történet?
Kattintson a nagyításhoz! |
MN: Mikor küldtél pénzt először?
AZ: Kezdetben nem akartam beleugrani, valaki figyelmeztetett is, de sajnos nem hittem neki. Ráadásul kezdetben erről senki nem tudott a családban: sem a szüleim, sem a barátnőm, senki, mert nem mertem elmondani nekik. Nyolc-tíz levelet váltottam az illetővel - mindig azonnal válaszolt, úgyhogy elég intenzíven ment a dolog. Csupa nagybetűvel, írásjelek nélkül kommunikált, de egy idő után küldött telefonszámokat is - ha ő hívott, nekem rögtön vissza kellett hívnom. Nem nigériai volt, hanem a szomszédos Beninből jelentkezett. Több személyes részletet is megtudtam róla, például hogy terhes a felesége, és hogy ki akarnak vándorolni az országból. Azt állította magáról, hogy ő John Cole Egodigma, Kongó volt egészségügyi minisztere - mint később kiderült, évek óta nincs betöltve ez a poszt, a polgárháború idején viszont Kabilának tényleg volt ilyen nevű ellenlábasa.
MN: Milyen költségekre küldtél pénzt neki?
Kattintson a nagyításhoz! |
MN: Mennyi pénzről volt szó?
AZ: Tízmillió dollárról - egy ekkora összeg húsz százaléka forintban is rengeteg. Erről is volt egy csomó papír, küldtek egy dokumentumot a biztonsági cégtől, amely megőrzésre átvette három galvanizált acélkofferben, százdolláros címletekben. Egyévi őrzési díj volt rá kifizetve. Amikor kerek perec közöltem, hogy az őrzési díj hátralékát nem tudom kifizetni, John Cole azt a megoldást javasolta, hogy kölcsönkér egy zambiai ismerősétől - az útiköltséget azonban nekem kellett elküldenem, mert ő úgymond már teljesen csődbe ment.
MN: Nem kérdezted meg, hogy miért nem vesz ki a pénzéből?
AZ: Dehogynem, rengetegszer, de erre mindig az volt a válasz, hogy a biztonsági cég nem adja ki a koffert a hátralék kifizetése előtt. Május végén rászántam magam, hogy kimegyek hozzájuk. Ekkor már nagyjából nyolcszázezer forintot költöttem a dologra - azóta összesen több mint tízmillió forintot buktam. A bonni követségen szereztem benini vízumot, a repülőjegyet egy utazási iroda intézte.
MN: Ekkor már gyanakodtál, vagy futottál a pénzed után?
Kattintson a nagyításhoz! |
MN: Egyáltalán láttad a pénzt?
AZ: Ha nem látom, biztos, hogy hamarabb lepattanok. Ez volt a legnagyobb húzás az egészben - van ott rendesen emberismeret meg pszichológia. Bementünk a biztonsági cég egyik irodájába, és ott találkoztam a főnökkel: nem fekete volt, hanem vékony, magas, sötét hajú arab férfi. Öltönyben ült egy számítógép előtt, és elküldte a páncélteremhez az egyik alkalmazottat - azt állította, hogy a benini központi bank egyik páncéltermét bérli, és ott van a mi csomagunk. Az embere kisvártatva visszatért egy lelakatolt, vasalt vászonbőrönddel, benne százasával kötegelt százdollárosok voltak nejlonba csomagolva. Az egész be volt szórva valami fehér porral, és volt rajta két darab levél, amit a pénz berakója írt alá. A levelekben az állt, hogy Tajvanban van egy vegyipari cég, amelyik megfestette ezt a pénzt, ilyen és ilyen kódjelű vegyi anyaggal: a bankókon volt is egy sárgásbarna, "John Cole" feliratú pecsét. A levélben meg volt adva a tajvani név és telefonszám, akit a festés ügyében keresni kellett. Volt még benne egy fiola, minta a mosó vegyszerből, szépen becsomagolva, és használati utasítás hozzá, hogyan lehet ezzel lemosni a pecsétet. Ha ugyanis kikerül a porból a pénz, az összes bankjegy teljesen megfeketedik - állította a levél.
MN: Ezt tudtad már, amikor kimentél, vagy új elem volt a sztoriban?
Kattintson a nagyításhoz! |
MN: Ezen a ponton sem láttad be, hogy módszeresen fosztogatnak? Féltél tőlük, esetleg agresszívek voltak?
AZ: Folyamatosan rágták a fülemet és felügyelet alatt tartottak, de a testi épségemet nem fenyegették. Összesen egy hétig voltam kint, életem leghosszabb hete volt. Végül úgy adtam be nekik, hogy haza akarok jönni, hogy elfogyott a pénzem, és szerzek még a vegyszervásárlásra. Itthon még volt egy jó kéthetes ámokfutásom, próbáltam maffiás és kevésbé maffiás ismerősöktől kölcsönt szerezni, de senkinek nem tetszett az üzlet. Közben kaptam a telefonhívásokat: Beninből, az Egyesült Arab Emirátusokból, Londonból, Amerikából, az isten tudja, honnan hívogattak. Végleg csak akkor mondtam le a pénzről, amikor találtunk egy ismerős hölgyet, aki Dél-Afrikában és Nigériában is dolgozott, és pontosan ismerte ezt a lenyúlási technikát. Csak akkor vált nyilvánvalóvá, hogy átvertek, mint szart a palánkon, és ki kell heverni a sokkot, hogy gyakorlatilag mindenünk elúszott, amink volt.
MN: Összesen mennyit buktál ezen a kalandon?
AZ: A nagy részét sajnos kint, Beninben fizettem ki nekik - hitelkártyával, illetve még átutalást is kértem otthonról, mert született egy olyan kiegészítő megállapodás, hogy ha Johnson megszerzi nekem az ötvenezer dolláros késedelmi díjat és végigérünk ezen a bulin, akkor én adok neki kétszázezret. Itt persze ismét ügyvédi díjak voltak. Mindenestül, az utazás költségeit is figyelembe véve negyvenöt-ötvenezer dollárt költöttem. Huszonöt éves vagyok, egyetemista, ma már két helyen dolgozom és minden mellékest elvállalok - saját számításaim szerint, ha az elkövetkező öt-hat évben úgy dolgozom, mint egy ló, vissza tudom fizetni az ügy miatt keletkezett adósságaimat.
Bodoky Tamás
Forrás: Magyar Narancs