Az államok folytatják a pert
A szövetségi kormányhoz az addig vele közösen felperesi pozícióban volt 18 állam közül csak 9 csatlakozott, a másik 9 egyelőre nem állt el a Microsoft elleni pereskedés folytatásától. E nagy pertől függetlenek a csoportos magánjogviták, amelyek jegyében a fogyasztók különböző jellegű megkárosítására, az előnyös piaci helyzettel való visszaélésből fakadó nyerészkedésre, árdrágításra és hasonló okokra hivatkozva terjesztettek elő beadványokat. Ezen utóbbi csoportba tartozó jogviták megállapodással történő lezárására nyílott remény a keddi bejelentés szerint, de a megállapodást az illetékes bírói szervnek még jóvá kell hagynia.
Kérdéses a jóváhagyás
E jóváhagyás korántsem biztos, mert számos bírálat hangzik el azzal kapcsolatban, hogy a csoportos magánjogviták tárgyává tett panaszok visszavonása fejében a Microsoft olyan áldozatot hoz, amelyen akár további nyereségeket is elkönyvelhet. A cég által megnyitandó pénzügyi források ugyan nemes közcélt szolgálnak - azt, hogy a viszonylag szegényebb térségek iskolái jórészt saját elképzeléseik szerint fejleszthessék számítástechnikai infrastruktúrájukat -, ám sokaknak nem tetszik, hogy ez akár azt is eredményezheti: iskolák tömegesen fognak rendelni Microsoft-termékeket.
Átállnak Microsoft-szoftverre?
Az amerikai iskolák számítógépesítésének kezdeti lépéseinél ugyanis az Apple bábáskodott, és rengeteg olyan oktatási intézmény van, ahol ma is Apple Macintosh gépeket használnak, miközben az iskolán kívüli világban sokkal általánosabb a Windows operációs rendszerek, illetve az azon futó programok alkalmazása. Könnyen kiderülhet, hogy a Microsoft mostani segítségnyújtása a Microsoftra való átállásra ösztönzi majd az iskolákat.