Náksi sajnálja az Audiogalaxyt
Az Index fórumán egyébként megjelent egy Náksi által hétfőn írt levél, melyben a DJ elismeri, hogy maga is szokott MP3-fájlokat letölteni: "Én csak 1 művész vagyok, aki fölött ott van a kiadó és egyéb cégek, szervezetek. Szerinted nekem jó hogy megszűnt az Audiogalaxy? Hogy fogom meghallgatni azokat a dalokat, amelyeket utána megrendelek bakeliten?" - írja Náksi Attila, aki kérdésünkre megerősítette, hogy a levél eredeti.
A közvetlen linkelés is jogsértő lehet
Náksi Attila Fotó.: naksivsbrunner.hu |
Az Artisjus Szerzői Jogvédő Hivatal jogásza, Szinger András az Indexnek nyilatkozva elmondta, hogy bár Magyarországon még nem született hasonló ügyben bírói ítélet, de számos nemzetközi példa segítheti az eligazodást. A külföldi ítéletekben az a tendencia fedezhető fel, hogy a más weblapok nyitó oldalaira mutató linkeknél nem feltétlenül, az úgynevezett "deep linking" esetében viszont felmerül a szerzői jog megsértésének lehetősége. Különösen igaz ez abban az esetben, ha a linket elhelyező személy tudja, hogy a belinkelt tartalom jogsértő.
A deep linking, azaz a közvetlen linkelés esetén a hivatkozás nem egy másik honlapra, hanem közvetlenül az adott műre, tartalomra mutat. A kattintás után azonnal elindul a letöltés, vagy megszólal a zene, ilyenkor a felhasználónak esetleg fel sem tűnik, hogy az adott fájl már egy másik szerverről töltődik. Fontos tudni, hogy csak a jogvédett zenéknek a feltöltése, azaz nyilvánossághoz közvetítése jogsértő, a letöltés magáncélú másolásnak minősül, ilyen formán nem sérti a szerzői jogot.