További Jog cikkek
A Kalifornia állambeli San Mateó-i kilences számú szövetségi kerületi bíróság Sony kontra Connectix ügyben hozott döntése értelmében azonban létezik olyan reverse engineering, amely nem sérti a szerző jogait.
Menthetetlenül...?
Feltörték? |
A reverse engineering menthetetlen bűn, a kiscégek így az első köröket el is bukták. Az amerikai legfelsőbb bíróság azonban - ahogy a túl bonyolult ügyekben szokás - a Connectix-ügyet visszaküldte a fellebviteli bíróság elé, amely ebben az esetben a San Mateó-i kilences számú volt, ahol meglepő ítélet született.
..vagy jóhiszeműen?
A bíróság szerint Connectix szakemberei nem sértették meg a Sony szerzői jogait, amikor kifürkészték a PlayStation belsejében megbúvó titkokat, mert ez a tudományos kutatásként a törvény által megengedett ,,jóhiszemű felhasználás" körébe tartozik. Jóhiszemű felhasználónak számít az, aki a boltban vett CD-t lemásolja arra az esetre, ha a macska az eredetit kettékarmolná (megölve ezzel a zenét), és jóhiszemű az is aki kutatási-fejlesztési célból szétszerel egy órát, hogy megtudja, hogyan működik.
Az sem elhanyagolható, hogy a Connectix PlayStation-emuláló programja nem mondható a reverse engineering tipikus eredményének, a kalózmásolásnak: nem gyártanak konzolokat, nem másolnak játék-CD-ket. A játékokat továbbra is meg kell vásárolniuk a felhasználóknak, vagy ha nem így szerzik be őket, azért már nekik kell felelniük.
Az ítélet fényében egészen másként tűnik fel a DeCSS nagy port felkavart ügye. A DeCSS az a program, amellyel a Linux alatt is nézhetőek a DVD-s filmek, annak ellenére, hogy a DVD-kódolás során kizárták a fejlesztésből a nyílt forráskódot támogató közösséget. A DVD esetében a lejátszhatóvá tétel egyet jelentett a másolásvédelem feltörésével, és mindenütt, minden szinten betiltották.