További Jog cikkek
Rádiófrekvenciás azonosító chipekkel látják el az amerikai hatóságok azokat a látogatókat, akik egyes kanadai és mexikói átkelőhelyeken lépik át az országhatárt idén július 31. után. A jövő tavaszig tartó kísérleti projektet kedden jelentette be az amerikai Belbiztonsági Minisztérium (Department of Homeland Security, DHS) miniszterhelyettese, Asa Hutchinson. A kísérlet annak a US-VISIT nevű programnak a része, amelyet a minisztérium a 2001. szeptember 11-iki terrortámadás után dolgozott ki a külföldiek ellenőrzésére, az Egyesült Államokba való belépésük, illetve távozásuk nyomon követésére.
A DHS a tervek szerint júliustól három szárazföldi átkelőhelyen, a Mexikóval határos arizonai Nogalesben, illetve a Kanadával határos New York állambeli Alexandria Bayben és a washingtoni Blaine-ben teszteli a rendszert a gyalogosan vagy gépjárművel érkező utasokon. A projekt, amelytől a minisztérium a biztonság fokozódását várja, az RFID technológiára, vagyis a rádiófrekvenciás azonosításra épül.
Több címke, nagyobb biztonság
A magánszféra védelméért tevékenykedő civil szervezetek, így az Electronic Frontier Foundation (EFF) viszont mindig is gyanakodva figyelték a belbiztonsági minisztérium működését, és évek óta tiltakoznak az RFID emberkövetésre való használata ellen. Az adatvédelmi aggályokra a minisztérium azzal válaszol, hogy magukon az RFID-címkéken nem található személyes információ és biometrikus adat sem, csak egy azonosító szám, ami manipulálhatatlan és - legalábbis a minisztérium reményei szerint - nehezen hamisítható. Amikor pedig a hivatalos szervek az utasra vonatkozó személyes információt ellenőrzik, az adatátvitel biztonságos csatornán zajlik, állítja a DHS.
Mivel a minisztérium nem közölte, pontosan milyen formában készül bevezetni a címkéket, és hogy a létező útlevelekbe kívánja-e integrálni a chipeket, esetleg külön kártyát osztogat majd, az Index e-mailben megkereste a DHS-t, hogy a részletekről tájékoztatást kérjen. A cikk megjelenéséig nem érkezett válasz a minisztériumból, így azt sem tudni, használják-e majd a rendszert a vízumérvényesség lejártának ellenőrzésére, és mi történik akkor, ha az utas elveszíti az RFID-címkét.
Az Egyesült Államokba való belépés módját egyébként utoljára tavaly januárban szigorították meg jelentősen: azóta az amerikai vízumért folyamodóknak jobb és bal mutatóujjukról is ujjlenyomatot kell adniuk, illetve - a későbbi azonosíthatóság céljából - digitális fénykép is készül róluk. A biometrikus azonosítás révén a rendszer bevezetése óta az amerikai hatóságok az ellenőrzött 17,5 millió utas közül összesen 407-et fordítottak vissza a határról.