További Mobil cikkek
Tószegen egyedülálló módon internetezhetnek az önkormányzat munkatársai, mivel a Vodafone június elejétől a Szolnok melletti községben kísérletezik a harmadik generációs mobilszolgáltatásokkal 900 MHz-en. A gyakorlati tesztelés során használt készülékeket a Vodafone ingyen odaadta az önkormányzatnak, a polgármesteri hivatalban, az iskolában és a könyvtárban vannak elhelyezve. A kísérlet három hónapig tart, de nem kell megvárnunk a Vodafone eredményeit, mert a Pannon és az Ericsson – az országban elsőként – már 2008 januárjában letesztelte a technológiát.
„Sikeresek voltak a kísérletek, és alátámasztják azt az elgondolásunkat, hogy a mobil szélessáv gyors elterjedése érdekében minél előbb fel kell szabadítani a 900 MHz-es sáv technológiai megkötöttségét” - írta meg az Indexnek a Pannon. A mobilcég úgy látja, hogy a 900 Mhz-es frekvencia használatával teljes országos, földrajzi lefedettség érhető el, méghozzá reális határidőn belül. A 900 megahertzes frekvenciasávot jelenleg a második generációs gsm-rendszer használja, amely csak nagyon lassú adatátvitelre képes, a több megabites internetelérést nyújtó 3G pedig a jóval magasabb, 2,1 gigahertzes frekvenciasávon működik.
Szélessáv mindenkinek, és mindenhol
A Pannon által is említett földrajzi lefedettség egészen más, mint amit most nyújt a három mobilszolgáltató. Sajtóközleményeikben ugyan már ötven százalékhoz közeli lefedettségről beszélnek, de ezt úgy értik, hogy már a lakosság fele több megabiten internetezhet a mobiljával. A legsűrűbben lakott városokban ugyanis már elérhető a 3G. Csakhogy a 3G lényege, hogy a felhasználó az ország egész területén ugyanolyan nagy sebességű internetelérést kapjon.
A jelenlegi, területileg izolált lefedettség nagyban korlátozza a modern online szolgáltatások elterjedését. Jó példa erre, hogy egyik hétvégén egy műholdas navigációval felszerelt Nokiával próbáltam lejutni a Balatonra, de a csúcskategóriás készülék nem bírta letölteni az útvonal kiszámításához szükséges adatokat; 130 km/órás sebességnél nagyjából 10 kilométerenként jött le 1kilobájt. Egy város közelében meglódult a letöltési sebesség, de addigra előkerült a nyomtatott térkép. Más kérdés, hogy a Nokia internetelérés nélkül is megoldhatná az útvonalszámítást.
Lehetőség a gyors felzárkózásra?
A Pannon szerint az új mobilszolgáltatói licenc esetleges kiírása helyett sokkal hatékonyabb lenne, ha a már meglévő lehetőségeket használnánk ki jobban. Jelenleg a magyarországi szabályozás nem teszi lehetővé a 900 MHz-es 3G bevezetését, de ha a hatóság ezt engedélyezné, a szélessávú mobilinternet hamarabb megjelenne a kisebb településeken. A 900 MHz gazdaságosabb és nagyobb hatótávolságú, mint a jelenleg üzemelő és igen költségesen fenntartható 2100 MHz-es hálózat.
Ha viszont az esetleges negyedik mobilszolgáltatói engedély az E-GSM frevenciák használatára is kiterjed, a három meglévő szolgáltató nem indíthatna 3G alapú szélessávú szolgáltatásokat a 900 MHz-es sávban. Így ugyanis nem lenne elegendő a jelenleg szolgáltatónként rendelkezésre álló 8 MHz duplex frekvenciatartomány, hanem a spektrumtartomány további bővítésére lenne szükség, mondta el az Indexnek a Vodafone.
A T-Mobile nem árulta el, hogy kísérletezik-e 3G-s szolgáltatással a 900 MHz-es sávon. A mobilcég szerint nem szolgálja az információs társadalom kiépítését, ha éppen a legnagyobb infrastruktúrális beruházásokat végző mobilszolgáltatók lennének kizárva abból a lehetőségből, hogy a vidéki területeken gazdaságosabban kiépített hálózaton nyújtsanak gyors internetelérést.