További Mobil cikkek
Mit tud az Apple első mobilja, ami miatt ennyien körülrajongják? Kezelőfelületén csak egyetlen gomb van, nagyfelbontású, 3,5 colos érintőkijelzője egyszerre két ujj mozdulatait tudja követni, és a New York Times szakújságírója szerint a kemény üvegborítás sem karcolódik (viszont könnyen zsírosodik). Memóriájában négy-nyolc gigabájt zene vagy videó fér el, a Mac OS X operációs rendszer módosított verziója fut rajta Safari böngészővel, amely a teljes html weboldalakat is be tudja tölteni. Futnak rajta a YouTube videói, a Google Maps térképszoftverrel pedig könnyen megtalálhatóak a közeli pizzázók és boltok. Zenelejátszóként 24 órán át működik, készenléti ideje 250 óra, és állítólag 8 óra hosszan lehet vele telefonálni, ami elég jónak számít.
Rakás extra
Az érintésérzékeny kijelző kikapcsolja magát, ha fülünkhöz emeljük a mobilt, és sikerült egy 2 megapixeles kamerát is belezsúfolni a 135 grammos, 11x6x1 centis mobilba. Van benne bluetooth, a 3,5 colos kijelző felbontása 480x320 pixel, tehát lényegesen nagyobb, mint az iPodé, és ha elforgatjuk a készüléket, elfordul a kép is. Az iPhone-nal lejátszhatók a jó minőségűnek számító H.264-es kódolású filmek, aki tehát iPodjához az iTunesról vásárolt mozikat, sorozatokat, most a telefonon is megnézheti azokat. Az ugrálás a menük között gyors, az első tesztelők nem bírtak betelni azzal, hogy most már egy telefonon is elérhető a Mac OS X gördülékenysége.
Egyetlen olyan alkatrésze és szoftvere sincs, amelyet ne forradalmian innovatív megoldásként emlegetnének a sajtóanyagokban, annak ellenére, hogy azért bőven akad a piacon az iPhone-hoz hasonló képességű mobil.
Az első tesztek szerint a készülék tele van apró hiányosságokkal. Joggal aggódnak az emberek például a letöltési sebesség miatt, az iPhone ugyanis csak EDGE technológiával van felszerelve, amely optimális viszonyok között is legfeljebb 270 kilobites másodpercenkénti sebességet tud elérni: miközben a világ már a mobil szélessávot élteti, az Apple telefonjának a sebessége egy betárcsázós modemével vetekszik. A gyártó külön kiemelte, hogy YouTube videókat lehet majd lejátszani a mobillal, de EDGE-en a videózás kész gyötrelem lesz. Wifin persze gyorsan letöltődnének a nagyobb felbontású klipek, de felmérések szerint az emberek éppen azokat az üres perceiket szeretnék videózással eltölteni, amikor a buszmegállóban, vagy a villamoson ülve unatkoznak, és az utcák egyelőre meg nincsenek beterítve wifivel.
Beszóltak
Eleinte kemény kritikákat kapott az iPhone érintőkijelzője is. A Wall Street Journal roppant befolyásos újságírója szerint sok fölösleges lépést kell megtenni a menükben, és a mobil számítógépből nagyon hiányzik a másolás/beillesztés funkció. Walt Mossberg végül ugyanolyan jól tudott gépelni a virtuális billentyűzettel, mint a teljes gombsorral felszerelt Treo-val, de sokat kellett gyakorolnia. A telefon szoftverétől ugyan mindegyik tesztelő el volt ájulva, mert az nagyon jól összeköti a különböző szolgáltatásokat, de többen kifogásolták, hogy az OS X hétszáz megabájtot elfoglal a memóriakártyán, tehát a 4 gigabájtos verzió rögtön csak 3,3-as.
Aztán van még itt egy rakás probléma: nem lehet mms-t küldeni a készülékkel, a böngésző hülye a flashhez, az operációs rendszer csak olvassa, de nem írja az Office-dokumentumokat, nem képes videót felvenni a kamera, az akkumulátort csak az Apple tudja cserélni, szóval ha tönkre megy (márpedig az gyártó szerint 400 töltési ciklus, tehát intenzív igénybevétel esetén akár egy év alatt tönkremegy), napokra, hetekre elutazik a telefon, és a gps is kimaradt az iPhone-ból. A ZDNet szerint az autósok majd folyton karamboloznak a készülék miatt, mert pötyögés közben rá kell nézni a kijelzőre (nincsenek érezhető gombok), a Wall Street Journal meg azt hozta fel ellenérvként, hogy az iPhone hiányos védelmi rendszere komolyan veszélyeztetheti a vállalati levelezést. Andrew Storms, az nCircle biztonsági cég vezetője azt nyilatkozta a Forbesnak, hogy az iPhone igazi rémálom egy biztonságtechnikai szakembernek, igaz, később beismerte, állítása csak spekuláció.
Sok elemzés szerint a funkciók hiánya okozza majd a telefon vesztét, mások meg arra hívják fel a figyelmet, hogy az iPod sem a szolgáltatások miatt lett sikeres. Az Apple lejátszóiban nincs rádió, nem tudnak hangot rögzíteni, ráadásul a dalok átmozgatásához iTunest kell használni, ami sokak szerint nehézkes. Mégis az iPod a legsikeresebb lejátszó a piacon, mert bár forradalmi újítások nincsenek benne, a csomagolás, a rendkívül erős brand, és az egyszerű kezelhetőség meggyőzte a piacot. A megjelenés előtti felhajtást, az óriási érdeklődést és a pozitív kritikákat figyelembe véve alig van esély arra, hogy az iPhone ne legyen sikeres. Szakértők szerint 200 ezret értékesíthet a készülékből az első két napon az Apple, míg az első iPodból az első évben csak 400 ezer ment el.
Ha az érdeklődést sikerül fenntartani, a 2006 utolsó negyedévét 1,73 milliárd dolláros nyereséggel záró Apple profitja tovább nőhet. Az iSuppli szerint a gyártónak 245 dollárjába kerül az 500 dolláros modell, és 280-ba a 600 dolláros, de az is biztos, hogy a végfelhasználói árnál sokkal többet fizet az AT&T a telefonért. Nem biztos, hogy az iPhone lesz a piac legsikeresebb készüléke, de alig van esély arra, hogy ne növelje tovább az amúgy is óriási profittal dolgozó cég nyereségét a készülék. Már megint az Apple jár jól.