További Mobil cikkek
Kényes rendszer a mobilhálózat, mert a rádióhullámokkal egyelőre nem lehet olyan sok bitet elküldeni, mint a vezetékeken. A véges kapacitás miatt a szolgáltatók elbánnak azokkal, akik eszeveszett módon elkezdenek letölteni, de a módszereik szerencsére már nem olyan fájdalmasak, mint néhány évvel ezelőtt, amikor az extrém fogyasztókkal szerződést bontottak, vagy elképesztő összegeket számlázták ki a túlfogyasztásra hivatkozva.
November végétől a Vodafone, a Pannon és a T-Mobile is nyújt korlátlan szélessávú hozzáférést, és mindhárom cég világosan közli az előfizetőkkel, hogy szabályozhatják a letöltési sebességet. A Vodafone ezt az 5 gigabájtos határ átlépéséhez köti, a Pannon és a T-Mobile viszont a fájlcserélő szoftverek használatakor ígér lassulást.
A Pannon azt írja, hogy amikor az ügyfele fájlcserélőt használ, erre az időszakra lecsökkentheti a sávszélességet. A mobilszolgáltató ugyanakkor vállalja, hogy még ilyenkor is teljesülnek az általános szerződési feltételekben rögzített értékek. Nagyon jól tudjuk, hogy az rettenetesen hosszú és unalmas ÁSZF-et senki nem olvassa végig, ezért előkerestük belőlük az adatokat. Az előfizetőknek nem érdemes packázniuk, mert a vállalt minimumok csak egy hajszállal nagyobbak a zérónál.
A Vodafone egy árnyalatnyival kifinomultabban fogalmazza meg az elvárásait. Ha az adott számlázási ciklusban az ügyfél adatforgalma már meghaladta az 5 gigabájtot, akkor rugalmasan, a hálózat aktuális terheltségétől függően lassíthatják az adatforgalmat. Hajnali háromkor például biztosan kevesen böngésznek, ilyenkor nem okoz nagy gondot a letöltés. Náluk a lassítás azt jelenti, hogy a letöltési sebesség felső határa 150 kilobit lesz, ami a vállalat szerint még elegendő a csevegésre, valamint az emailek és a weboldalak betöltésére. Náluk is érdemes vigyázni, mert ha a felhasználó folytatja a letöltést, akkor a teljes számlázási időszakra, azaz a hónap végéig is lelassíthatják az elérését. Persze a Vodafone minimális garanciái is a net és a nyet közti vékony határvonalon táncolnak.
November végén a T-Mobile is bejelentette a korlátlan adatcsomagját, amely az 5 gigabájtos vagy annál nagyobb csomagokhoz rendelhető meg opcióként. Havonta ezer forintba kerül, de aki február 28 előtt megrendeli és egy évre hűséget vállat, annak elengedik a díjat. A T-Mobile is csökkentheti a sávszélességet, ha p2p adatforgalmat lát, de ilyenkor is tartja a minimális értékeket, ami a fentiekhez hasonló. A magenta keretbe foglalt dokumentumból az is kiderül, hogy a mobilcégeknek egy 2004-es kormányrendelet írja elő a szolgáltatásminőségi értékeket.
A vezetékes szolgáltatók sem tűrik az extrém használatot, de jóval magasabb az ingerküszöbük. Az UPC például csak akkor korlátozza szigorúan a forgalmat, ha az ügyfél három egymást követő hónapban átlagosan 300 gigabájtot tölt le. Ezen kívül a cég folyamatosan menedzseli a forgalmat, de nem a torrent forgalmát akarja szándékosan lassítani, hanem elsőbbséget ad a valósidejű alkalmazásoknak. Ide tartoznak például az online videók és a netes telefonálás, amelyeknél a sebességcsökkenés drasztikusan csökkenti a szolgáltatás színvonalát.
A Magyar Telekomnál volt csúnya botrány abból, hogy néhány előfizetővel szerződést bontottak extrém használat miatt. A távközlési cég általános szerződése már nem ír az extrém használat következményeiről. Az adatokból viszont látszik, hogy nem csak a kábeles internet, az adsl minimális sebessége is nagyságrenddel jobb, mint amit a mobilszolgáltatók adnak az előfizetőknek.
A szélessávú piac növekedésének körülbelül a felét a mobilinternet adja, állítják az iparág szakértői. A fenti adatok tanúsága szerint azonban még nem egyenértékű a vezetékes és a mobil hozzáférés. Korábban felvetettük a Nemzeti Hírközlési Hatóságnak, hogy a havi gyorsjelentéseikben ideje lenne a mobilinternet terjedéséről is hírt adni, de ezt visszavonjuk. Ilyen garantált sávszélességgel nem lenne fair a mobilcégeket a vezetékesek mellé állítani.