További Mobil cikkek
Meglepõen vékony a Motorola Q9, de elég széles, másképp ugyanis nem férne el rajta a sok gomb és a nagyméretû kijelzõ. Bár a fekete készülék nem különösebben szép, leginkább egy jégkaparóra hasonlít, mégis mindenki felfigyelt rá a környezetemben. „Ez ilyen blueberry, vagy izé, blackberry?” – hangzott el a kérdés minden második alkalommal, és az ismerõsök nem is tévedtek nagyot, hiszen ez is vérbeli üzleti modell.
Szinte minden helyzetben helytállt a Q9, amikor internetre volt szükségem. Ehhez van is egy havi több gigabájtos adatcsomagom, így nem jöttem zavarba attól, hogy csupán levelezéssel és böngészéssel három nap alatt több mint százmegabájtos forgalmat hoztam össze. A telefonon egy hónap alatt körülbelül másfél gigabájt adat ment át, ami nagyjából ötven Vista és Office 2007 hibajavító csomag, több száz megabájtnyi szoftvertelepítõ és több ezer email letöltésével jött össze. Jól bírja a Q9 az adatforgalmat, és bluetooth modemként használva is nagyon gyors.
Rendszerhiba
A készülék hardvere jól összerakott, a gombok kényelmesek, egyedül a szabványos fülhallgató-bemenet hiányzott. A teljes qwerty gombsoron gyorsan lehet gépelni, de az ékezetes betûket kicsit körülményes elõkeresni. Az ékezet nélküli magánhangzó gombját hosszan lenyomva ugrik elõ egy táblázat az ékezetes változatokkal, de gyakran elõfordul, hogy a mobil nem akarja az ékezetet, inkább beviszi az ékezet nélküli betût, így törölni kell és újra próbálkozni. A nehézség ellenére nem érdemes hozzászokni az ékezet nélküli íráshoz, mert a mobil magától megtanulja a bevitt szavakat, és késõbb ezeket néhány gombnyomással elõ lehet hozni gépelés közben.
Egyetlen hatalmas hibája van a Motorola Q9-nek, a Windows Mobile 6.0 operációs rendszer. A Microsoft ezzel a programcsomaggal biztosan nem szorongatja meg a piacvezetõ Symbiant, mert az interfész egyszerûen rettenetes. A készülék bekapcsolásakor megjelenõ fõoldal még jól szervezett, a kijelzõ felsõ sorában a legutóbb használt programok ikonjai sorakoznak, alatta az idõ és a dátum, az olvasatlan emailek és a találkozók. A Start Menü elrendezésén azonban nem lehet változtatni, és minden funkciót csak nagyon sok gombnyomással lehet elérni. Minimum öt gombnyomás kell a legutolsó mappában elrejtett Internet Explorer elindításához is, mert az elsõ helyen az Opera böngészõ van, ami kevésbé tetszett. Persze a Motorola telepítette az Operát, de arról a Microsoft tehet, hogy nem változtatható az ikonok sorrendje. Ez más esetben is gondot okozott, nekem például fontosabb lenne a Google Maps térképszoftver, mint a külön gombbal is elérhetõ Névjegyek menüpont.
Azt pedig elképzelni sem tudom, hogy miért nem lehet kilépni a futó programokból. A Windows Mobile programjaiból kilépve azok nem csukódnak be, hanem a háttérben futnak tovább az idõk végezetéig, és csak a feladatkezelõben lehet teljesen megszakítani a mûködésüket. Ennek az idióta megoldásnak súlyos következményei vannak. Egyszer arra lettem figyelmes, hogy a kijelzõ nem kapcsol energiatakarékos üzemmódba, folyamatosan világít, noha az indulómenü volt megnyitva. Kilõttem az összes futó programot, erre azonnal elsötétült a kijelzõ. Emiatt többször is teljesen váratlanul lemerül a mobil.
Vérbeli Windows
A Windows Mobile 6.0 beépített programjaival egyébként nincs sok baj: az MSN-kliens és a levelezõ könnyen kezelhetõ, az Internet Explorerben lementett linkek pedig szinkronizálással átmenthetõek a Windows XP vagy a Vista Internet Explorerébe, így az útközben lementett hírek a nagy számítógépes kijelzõn gyorsan végigolvashatók. A naptár nagyon alapszintû, és hiába lehet az idõpontokat külön kategóriákba sorolni, a havi nézeten nincsenek színekkel megkülönböztetve a személyes és a normál események.
A Motorola Q9 két megapixeles kamerája tûrhetõ képeket készít, és a Shozu képfeltöltõ szoftverrel kiegészítve nagyon jól kihasználja a beépített szélessávú elérést, a fájlok pillanatok alatt feltölthetõek egy megadott Flickr tárhelyre. Összességében a telefon jó választás lehet azoknak, akik a Balaton mellett sem tudnak elszakadni a napi netes kommunikációtól.