További Mobil cikkek
Nagyon széles sáv
A Pannon GSM azért fizet kétmilliárd forinttal többet, mint a T-Mobile, mert a kiírt három licenc közül a legértékesebbet, az úgynevezett C blokkot szerezte meg. Ez annyit jelent, hogy nemcsak a harmadik generációs UMTS-hálózat kiépítését kezdheti meg, hanem a jelenlegi GSM-hálózatát is tovább bővítheti; az 1800 megahertzes frekvenciatartományban megduplázza hálózati kapacitását, és az ügyfelek az ország egész területén használhatják majd szélessávú EDGE-készülékeiket. Ráadásul ebben a csomagban nincsen meghatározva, hogy milyen lefedettséget kell elérniük.
Ove Fredheim, a vállalat vezérigazgatója elmondta, hogy hazánkban a következő tizenkét hónapban építik ki az UMTS-hálózatot, de a mostani rendszeren az EDGE-elérést már a következő hónapokban bevezetik.
Pénzről nem beszélnek
Az igazgató azt is elmondta, hogy már megvan a hálózati beszállítójuk, de a gyártó nevét egyelőre nem hozták nyilvánosságra, mint ahogy azt sem, hogy mennyibe kerül a hálózat kiépítése. (A T-Mobile korábbi becslése szerint körülbelül egymilliárd euróért lehet kiépíteni az országos hálózatot.) Fredheim arra hívta fel a figyelmet, hogy nemcsak a hálózatra kell költeniük, hanem a kapcsolódó szolgáltatásokra is, ezért nagyon nehéz felbecsülniük a kiépítés költségeit.
Átjárhatóságra gyúrnak
A T-Mobile licencszerződése szerint a vállalatnak 2006. január elsejére Budapest belvárosában kell kiépítenie a 3G hálózatot, 2008. január elsejére pedig harminc százalékos lakossági lefedettséget kell elérnie. A cég egyébként már hat éve csatlakozott a szélessávú szabványokat meghatározó UMTS Fórumhoz, és annak munkájában - Magyarországról egyedüliként - azóta is aktívan részt vesz. A távközlési cégnek fontos, hogy a GSM-nél megismert minőséget tudja garantálni, és hogy nagy legyen a készülékkínálat, írták sajtóközleményükben.
A T-Mobile nagy hangsúlyt fektet a régi és új hálózatok közötti átjárhatóságra is, és ebben nagy szerepe lesz az EDGE technológiának, amely átmenetet képez a GPRS és az UMTS között. Az UMTS-hálózat a kezdetben ugyanis nem mindenhol lesz elérhető házon belül, a már kiépített EDGE viszont igen, így a felhasználóknak otthon és az irodában sem kell lemondaniuk a szélessávról. A T-Mobile azt ígéri, hogy a felhasználók alig veszik majd észre, hogy hálózatot váltottak.
Információink szerint az EDGE-rendszert a T-Mobile nem építi ki az egész országban, inkább a fővárosra és a nagyvárosokra koncentrál.
Alakító erő
"Az új tartalomszolgáltatások megjelenése hosszabb távon hatással lesz a médiumokra és a médiafogyasztásra is, a gyors mobil internet, élő videoközvetítések, szórakoztató alkalmazások, fájlcserélők és más újszerű kommunikációs formák várhatóan átformálják a hétköznapokat. " - mondta Sugár András, a T-Mobile Magyarország vezérigazgatója.