Az ingyen letölthető MP3-fájlokat a szoftver úgy alakítja át, hogy az éles zajoktól élvezhetetlené váljanak, illetve a hamis fájl letöltését szándékosan lassítják, hogy elmenjen a töltögető kedve.
Felállok, meghalsz
Az internetes kalózkodást visszaszorítani hivatott eljárást a Tulsa egyetem professzora egyik hallgatójával közösen ötlötte ki. A dalok hangminőségét a manipuláció során lerontják, reklámot, sőt egyenesen figyelmeztetést illesztenek bele ("még egy ilyen, és megfizetsz").
A gotcha (megvagy) néven emlegetett eljárásra John Hale és Gavin Manes szoftveres szabadalmat nyert az egyetem segítségével. A kakukktojás szoftverrel ugyanúgy be lehet jelentkezni a P2P-hálózatokba, mint egy hagyományos kliensprogrammal.
Bebukott a spoofing
A gotcha ekkor illegális zeneszámokat keres, majd letöltésük után a beépített hibáktól hemzsegő másolatot kiteszi vissza a hálózatra. A szoftver nyomon követi a letöltések számát, és ettől függően több vagy kevesebb másolatot készít a hamisítványokból.
Néhány szerző, például Madonna és a Barenaked Ladies korábban már megkísérelték felvenni a harcot a számaik kalózterjesztése ellen. A "spoofing" (átverés) nevet viselő eljárás azonban nem mutatkozott túl hatékonynak.
A kiskutya-effektus
A szabadalmat jegyző egyetem most azt reméli, hogy a zenészeket az új eljárás meg fogja győzni, vagyis megveszik a szoftvert és hasznukra válik majd az alkalmazása.
A szoftverhez John Hale négy évvel ezelőtt kapta az ötletet, amikor a 101 kiskutya koncepciót alkalmazó tévéshow-t nézte. A műsorban a versenyzőnek tökéletesen egyforma kutyák közül kellett választania, de képtelen volt dönteni, mert mindegyik megfelelt minden feltételnek. Hale most a filmek illegális csereberéje ellen kívánja felvenni a harcot.