További MP3 cikkek
A megváltó |
Mp3-walkmanja már minden magára valamit is adó gyárnak van, kb. azonos eredménnyel teljesítenek, mint a feltörekvő minicégek: mérsékelten. Nem mintha a divatos tech-kütyük között nem szerepelnének előkelő helyen (mp3-óra, jajj), de könnyen belátható, hogy 32 MB memória akkor is kevés zenetárolásra, ha cserébe csak egy cigisdoboznyi lejátszó húzza le az ingzsebet.
Igazából mindig is arra vágytam én, hogy egy discmannel szakítsak az éjszakai hatoson, de olyannal, ami újraírható CD-ket is felismer, mert az jó. Most egyszerre eljött a Kánaán, mert ez a discman nemcsak, hogy meglett, de még az mp3-at is kezeli.
Plasztik dizájn
Élőben nem néz ki ilyen jól |
Kristályos hang
Ha úgy tetszik, a külsőségeken spórolták ki a hangminőséget, ami a discman mellé adott felejthető fülhallgatón kevésbé, de egy nagyobb Altec hangfalkombináción már érződik. Még hifire kötve sem reménytelen a hangja, de az mp3-formátum korlátai itt már érezhetően kihallatszódnak.
Annál is inkább, mert az MpTrip maximum 44 KHz-es, 192 Kbps-re tömörített mp3-dalokat képes megszólaltatni. A maximalista mp3-fanokat elriaszthatja, hogy az ennél finomabbra konvertált zene masszív recsegés kíséretében hagyja el a discmant. Apró, de negatívum, hogy a számok közti szünetet sem lehet kiiktatni, ami néha zavaró, de nem életveszélyes.
Egy CD-nyi hordozható mp3
Árviszonylatban az írható CD könnyedén megüti a méregdrága flash-memóriát, ráadásul sokkal több anyag fér rá. Az MpTrip beveszi az írható, az újraírható, az audio és az mp3-lemezeket egyaránt. Egyedül a kevert hang és adat zavarja meg, ilyenkor az mp3-makat nem látja, de nekem például egy ilyen cédém sincs.
Retró kvarcóra-kijelző |
Kezdetleges navigáció
Az MpTrip több lejátszási módot is kínál, ilyeneket, hogy minden számot lejátszik, csak a számok első 10 másodpercét játssza (ennek nincs sok értelme igazán), az aktuális számot vagy könyvtárat játssza és többet nem vagy véletlenszerűen válogat a lemezről. A tréfásan gyermeteg angolsággal készült használati utasítás szerint programozni is lehet, de ez bonyolultsága miatt csak Zen-mestereknek javasolható.
Normál felhasználók jobb, ha szép sorban végighallgatják a könyvtárak tartalmát, de még így is érhetik őket meglepetések, mivel a számok nem abc-sorrendben, nem dátum alapján vagy méret szerint követik egymást. Az összes variációt kizárva elárulom a megfejtést: a CD-re felírás fizikai sorrendjében jönnek, így csökkentve az olvasó fej ide-oda ugrását. A mp3-mak fizikai sorrendjét érdemes tehát pl. Easy CD Creator cd-író szoftverrel beállítgatni, különben úgy járhat a discman vásárlója, mint én.
Apró örömök
Rázva, nem keverve |
Ugyanerre a memóriára alapozta a beazonosíthatatlan gyártó a készülék mini-diktafonját is, ami papír szerint 500 másodpercnyi anyagot bír tárolni. Azt viszont csak halovány minőségben, hiszen a gép valósidejű mp3-tömörítéssel operál, ahhoz pedig legalább Pentium proci kellene, ami meg nincs.
Ami igazán szórakoztató, az a legkisebb angol kéziszótár intenzív segítségével készített nyolc oldalas használati útmutató. A füzet hasznos tanácsokkal avatja be a kezdő júzereket az mp3-letöltés rejtelmeibe, majd nagybetűkkel figyelmeztet arra, hogy ez tulajdonképpen illegális. A discman készítői óva intik a felhasználókat a hangos zenétől, ami káros lehet a hallásra, és csúcsforgalomban sem tanácsolják használatát.
Konklúzió
Kezdetleges vagy határozottan béna tulajdonságai ellenére nem lehet nem szeretni az MpTripet. MP3-fanatikusoknak kötelező, meg kalandvágyó vásárlóknak is ajánlható, akik nem félnek visszaküldeni, ha selejtet kapnak. Amíg az idén áprilisra ígért fantasztikus tulajdonságokkal bíró, 300 dolláros versenytársak meg nem jelennek, az MpTrip elvitathatatlanul tartja piacvezető pozícióját.