További Net cikkek
Vége a régi szép röhögős-térdcsapkodós időknek: ha most valaki beírja a Google keresőablakába, hogy miserable failure (nagyjából: nyomorult kudarc, esetleg szánalmas lúzer), már nem George Bush neve jön ki első találatként a világ legnépszerűbb keresőjében.
Whitehouse.gov/president - a miserable failure-re már nem ez jön
Nem kézzel szedték le
A bombázás lényege, hogy a Google kereséshez használt, invenciózus Page Rank algoritmusa nem csupán az oldalak tartalmában keres, hanem azt is figyeli, hányan linkelnek egy-egy szájtra, és a találatokat ennek megfelelő rangsor szerint jeleníti meg. Így eddig elég volt néhány elkötelezett felhasználó, aki egy adott szót vagy kifejezést ugyanarra a szájtra linkelt, valahogy így: szánalmas lúzer. Nos, ennek az aljasságnak igyekszik most véget vetni a Google.
A cég webspam-ellenes divíziójának vezetője, Matt Cutts az indoklásban azt írja, hogy a Google eddig nem kezelte prioritásként a bombákat. A keresőmotor finomhangolására azért volt szükség, mert sokan kezdték azt hinni, hogy poénjaik üzenete megegyezik a Google véleményével, esetleg hogy a kereső munkatársai kézzel állították volna be a vicces eredményeket, erről pedig szó sincs. Állítja Cutts. (Egy 2005-ös posztjában Marissa Mayer termékigazgató még azt állította, hogy bár a Google nem támogatja az ilyesfajta poénokat, nem hajlandó kézzel eltávolítani a nyilvánvalóan kamu találatokat, és hogy azok nem veszélyeztetik a szolgáltatás minőségét.)
A Bush rovására végrehajtott hekk értelmi szerzője, George Johnston aktivista ugyanakkor azt nyilatkozta a New York Times-nak, hogy politikai indítékot gyanít a háttérben. Bár elhiszi, hogy a Google nem kézzel változtatott a keresési eredményeken, hanem az algoritmust módosította, furcsállja, hogy más, híres Google-bombák még most is működnek.
Vannak még éles Google-bombák
Ma is él és virul az egyik legismertebb Google-bomba, amely Rick Santorum republikánus pennsylvaniai szenátor nevéhez fűződik. Néhány éve Dan Savage, a liberális New York-i Village Voice szexkolumnistája megelégelte a szenátor melegellenes nyilatkozatait, és versenyt hirdetett: ki tud minél dehonesztálóbb értelmet adni a szenátor nevének, vagyis a santorum szónak.
Dan Savage bombája még ketyeg
A versenyt az a meghatározás nyerte, amely szerint a santorum jelentése az a habos keverék, amely az anális szex során az emberi ürülék és a síkosító kölcsönhatásából keletkezik. Azóta ha valaki beírja a santorum szót a Google-be, első találatként ezt a meghatározást kapja meg, és a találati listán csak második a Santorumról szóló Wikipedia-cikk, illetve negyedik a szenátor hivatalos webszájtja.
Nincsenek tömegpusztító fegyverek
A Bush-poén értelmi szerzőjének elméletét igazolja az a szintén több éves, de még mindig működő bomba, amely a francia hadügy képességeit alázza. Egy huszonéves torontói fiatalember, Steve Lerner 2003-ban gyártotta a bombát, és azóta ha valaki beírja a Google-be, hogy French military victories (francia katonai győzelmek, vagyis nyertes csaták), majd az "I'm feeling lucky" (magyarul: Jó napom van) gombra kattint, egy eredetinek látszó Google-oldalra jut, ahol közlik vele, hogy győztes francia csaták nem léteznek, és megkérdezik tőle, nem vesztes csatákra gondolt-e inkább.
Nincs igazi magyar bomba
A .hu domén alatt nincsenek igazi, hírességek vagy ideológiák ellen létrehozott Google-bombák, hiába próbálja végig valaki az összes durva kifejezést, ami csak magyar celebről, politikusról vagy eszmerendszerről eszébe jut.
A céltáblastátuszhoz legközelebb talán Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és MSZP-s politikustársai jutottak, akiket a Google a "balfasz" szóra keresve hoz ki első találatként - igaz, ez nem klasszikus bomba, inkább annak tudható be, hogy a balfasz.hu és a balfaszok.hu szájt fenntartója, a beszédes nevű, gyömrői székhelyű Turul-Kurier Kft. meglehetősen markáns véleménnyel bír a mostani kormányról. És ezt nem rejti véka alá.