A nyilatkozattal az Európa Parlament képviselői arra szólították fel a tagállamokat, hogy hatékonyabb ellenlépéseket követeljenek a világkereskedelmi szervezettől (WTO) az gazdasági kémkedés visszaszorítására.
Betiltanák az ipari kémkedést
Nincs már kétség a kommunikációs csatornákat világszerte megcsapoló rendszer létezése felől |
Mindezt fotók és felelős titkosszolgálati vezetők állásfoglalásai, illetve internetes kutatások erősítik meg. A bizottság ezért az európai cégeknek azt ajánlja, kivétel nélkül használjanak titkosítási eljárásokat a fontos emailek esetében, illetve az üzleti telefonbeszélgetések és faxüzenetek lebonyolításánál.
Nem annyira erős, mint gondolták
"Általános jelenléte ellenére a rendszer képességei messze nem olyan erősek, mint az néhány sajtóbeszámoló sejtetni engedi" - jelentette ki Gerhard Schmid. A magáncélú telefonbeszélgetéseket például csak akkor tudják lehallgatni, ha műholdon keresztül történik az átvitel.
Alapvető tévedés az is, hogy a München melletti Bad Aiblingban gazdasági kémkedésre állt át az amerikai bázis. Az ottani parabolaantennák ugyanis túl kicsik ahhoz, hogy megcsapolhassák az Intelsat műholdakat. Ez a létesítmény a katonai rádióadások lehallgatására szolgál.
Amerika nem válaszol
Az Echelon-bizottság tavaly kezdte meg működését, miután egyre több jelentés érkezett arról, hogy a rendszerrel rutinszerűen lehallgatják a telefonbeszélgetéseket és az email-forgalmat. Az USA tagadta ezt, és az Európa Parlament májusban a tengerentúlra utazó delegációját sem az amerikai kormányzat, sem a titkosszolgálatok nem fogadták.