További Net cikkek
Jól ismert nyomtatott és elektronikus sajtóorgánumok, napi-és hetilapok, rádióállomások, tévéműsorok ékezettel írt doménneveit próbálta bejegyeztetni április elején egy hencidai székhelyű minibété, feltehetően azért, hogy később eladja azokat jogos tulajdonosaiknak. A www.magyarhírlap.hu, népszabadság.hu és a napigazdaság.hu doménnevek regisztrációját a Csúcs.hu Kft. intézte, az Internetszolgáltatók Tanácsa (ISZT) azonban a kéthetes várakozási idő elmúltával visszautasította a bejegyzési kérelmet.
A Csúcsnál viszont több doménnév még most is várólistán van - ha az érintettek nem reagálnak időben, megeshet, hogy pénzért kell visszavásárolniuk a nevükre utaló domént, vagy bíróság elé kell vinniük az ügyet.
Biztonságos bürokrácia
"Nem látok bele ezeknek az embereknek a lelkébe" - mondta Hildebrand Krisztián, a Csúcs.hu ügyvezető igazgatója. "Nyilván hallanak a fantasztikus történetekről, hogy ki hány milliót keresett. A magyar rendszer ebből a szempontból jó, viszont [a szigorú szabályok miatt] nem lehet online regisztrálni, ezért nyögvenyelős és bürokratikus a regisztráció" - mondta Hildebrand. A Csúcs.hu a legtöbb regisztrátorhoz hasonlóan nem vizsgálja egy-egy doménbejegyzés törvényességét ("nem vagyunk bíróság" - mondta az ügyvezető), ráadásul anyagi érdekük is fűződik ahhoz, hogy egy-egy domén átmenjen a rostán.
"Ezek mindennapos esetek" - mondta Koleszár Péter, a szintén regisztrációval foglalkozó miskolci Microware Kft. tulajdonosa. "Vannak olyan domének, amelyek átcsúsznak, a bejegyző pedig onnan már nyeregben van." Koleszár utánanézett: az ékezetes domének tavalyi bevezetése óta csak a népszabadság.hu-t kilencszer próbálták bejegyeztetni, de a próbálkozások mindig lepattantak az ISZT védelmi rendszeréről.
Hideg vizet isznak rá
Hildebrand elmondta, hogy a doménigénylőknek legalább a fele vagy nem fizet a Csúcsnak, vagy csak jóval a határidő lejárta után egyenlíti ki számláját . Az ügyvezető szerint a bankok tiltólistáihoz hasonló védelmi mechanizmusra lenne szükség, mert egyes bejegyzők regisztrátortól regisztrátorig vándorolnak. "Van száz regisztrátor" - mondta Hildebrand - ,"valaki akár száz évig is ellehet úgy, hogy a kutyának nem fizetett."
A szálak Hencidára vezetnek
A százezer forintos jegyzett tőkéjű HIAC székhelye a cégnyilvántartás adatai szerint a Hajdú-Bihar megyei Hencidán van. Az 1325 lelkes faluban tizenöt egyéni vállalkozó mellett egy káefté és hét bété működik. A helyi polgármesteri hivatal munkatársa az Indexnek azt mondta, személyesen ismeri a cég egyetlen beltagját, "a fiatalabb Lázár Pétert", de a bété tevékenységéről nem tud semmit, azt pedig, hogy a cég fizet-e bármilyen helyi adót, nem árulhatja el. A domain.hu-n kapcsolatként Lázár Péter neve szerepel, de az ott megadott vonalas telefonszám nem él, és a Matáv nyilvántartásában sincs benne.
Ez bosszantja a nagyrébei illetőségű Dr. Lakatos Gyulát is, aki hónapok óta képtelen elérni Lázárt. Dr. Lakatos elmondta, hogy a HIAC Bt. kültagjaként ügyvéd jelenlétében 600 000 forintot adott kölcsön Lázárnak, aki azóta eltűnt. "Nem hív, nem keres" - mondta Lakatos, aki a doménügyről nem hallott, viszont a Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányságon feljelentette a doménzsonglőrt. A nyomozás ismeretlen tettes ellen indult, Lázárt csak tanúként hallgatták meg, és az ügyet vádemelési javaslat nélkül lezárták.