További Net cikkek
Egy manilai házkutatás után a rendőrség őrizetbe vett egy házaspárt, akiket a pusztító I LOVE YOU vírus elszabadulásával hoznak kapcsolatba. A manilai hatóságok hétfői közlése szerint tart a gyanúsítottak kihallgatása.
Egyelőre nem világos, hogy formálisan is letartóztatják-e őket. A 27 éves férfit, akit a nyomozóhivatal munkatársai a házkutatás során előállítottak, a szomszédok Rommel Lamores-ként azonosították. A felesége Irene de Guzman, irodai alkalmazott. A házkutatás során, amelyen az Interpol és az amerikai FBI emberei is részt vettek, a kiszivárgott hírek szerint számítástechnikai alkatrészeket, lemezeket, magazinokat és egy telefonkészüléket foglaltak le.
Mindez azután történt, hogy a fülöp-szigeteki rendőrség hétfőn körözést adott ki egy fiatal fülöp-szigeteki egyetemista lány ellen, akinek korát és a nevét nem közölték.
A fülöp-szigeteki rendőrség hétfőn délelőtt házkutatást is tartott a fiatal nő lakásán. A nyomozóhatóság emberei Manila elővárosában, Makatiban hatoltak be a nő lakásába. A fiatal lány ellen, aki állítólag a AMA Computer College hallgatója Makatiban, körözést is kiadtak. Korábban az szivárgott ki, hogy egy középosztálybeli családból származó egyetemista lányról van szó.
| |
|
Korábban attól tartottak, hogy a fiatal hölgy a vírus szerzőjeként ráutaló bizonyítékokat máris megsemmisítette. "Az elmúlt napok felfordulása és a sajtó hírverése után attól félünk, hogy megsemmisítette a vírusíráshoz használt eszközöket" - mondta a rendőrség egyik hivatalnoka. Mindenesetre egyáltalán nem biztos, hogy valóban a nyomozók látókörébe került egyetemista lány tehető felelőssé a súlyos károkat okozó vírus miatt. Nem zárható ki, hogy valaki csak használta a gépét. A gyanúsított személyazonosságát a letartóztatása előtt semmiképpen nem hozzák nyilvánosságra - jelentette ki Panfilo Lacson tábornok, a távol-keleti ország rendőrfőkapitánya.
A vírus az elmúlt héten villámgyorsan elterjedt és szakértők becslése szerint világszerte milliárdos károkat okozott. A hét végén újabb és újabb változatok bukkantak fel az interneten. A mintegy tíz változat közül egy a "Mothers Day" (anyák napja) subject sorral érkezik. Ez a vírus állítólag még veszélyesebb, mint a csütörtökön felbukkant ILOVEYOU, mert olyan állományokat ír felül, amelyet a számítógép a bekapcsolása után használ (lásd a keretes anyagot).
| |
|
A német nyom?
A "szerelmvírus" szerzője utáni hajsza során egy Ausztráliában tanuló német egyetemistára is a gyanú árnyéka vetült. Egy svéd számítástechnikai szakember vasárnap kijelentette, hogy a világhálón keresztül egy Ausztráliában tanuló német egyetemistát azonosított a vírus szerzőjeként. Az ausztrál rendőrség mindenesetre vasárnap még nem tudott semmit az állítólagos német vírusíró egyetemistáról. A szövetségi nyomozóhivatal szóvivője kijelentette: nyomozást nem lehet alapozni híresztelésekre, csak megbízható információkra.
Fredrik Björck viszont egy svéd hírügynökségnek adott nyilatkozatában arról számolt be, hogy a vírus létezéséről szóló első jelentések után három órával rátalált a német egyetemistára. A Michael felhasználónevet használó Ausztráliában tanuló egyetemista Björck szerint azzal árulta el magát, hogy hírcsoportokban hagyott magáról nyomokat. Elképzelése szerint "Michael" a vírust a Fülöp-szigeteken aktiválta, de ez nem jelenti egyértelműen azt, hogy maga is a szigetországba látogatott. A svéd egyetem kutatója tavaly már az FBI segítségére volt a Melissa vírus írója után folyó hajszában.
| |
|
Az ILOVEYOU vírus és különböző alfajai csütörtök óta világszerte a számítógépek millióit támadták meg. Még az amerikai védelmi minisztérium és más biztonsági hivatalok gépeire is eljutott a vírus. A Pentagon szóvivője viszont kijelentette, a katonai műveletekre a "szerelmes levélnek" nem volt hatása. Az USA-ban a féregvírus behatolt többek közt a kongresszus, a védelmi minisztérium, a központi bank és a parti őrség rendszereibe. A cégek 60-80 százalékát szintén érintette a vírustámadás. Japán és Kína azonban hétfőig alig érzékelt valamit a vírushullámból. Ezekben az országokban az ünnepnapok miatt sok cég hosszú hétvégét tartott. Az EU bizottság pénteken bejelentette, hogy fokozottan foglalkoznak ezután a számítógépes biztonsággal. "Ez a vírus egy figyelmeztetés lehet mindannyiunk számára, hogy az információs társadalomban az elsődleges szempontnak kell tartani a biztonságot." Csak így őrizheti meg az elektronikus kereskedelem a vásárlók és a befektetők bizalmát. A brüsszeli hivatalokban a vírus egyébként nem okozott számottevő károkat.
A német Welt am Sonntag vasárnap arról számolt be, hogy a szövetségi kormány büntethetővé szeretné tenni a számítógépvírusok terjesztését. Az újság a szövetségi belügyminisztérium államtitkárára, Brigitte Zypries-re (SPD) hivatkozott, aki szerint viszont a határokat nem ismerő struktúrájú internet törvényi szabályozása csak akkor lehet eredményes, ha nemzetközileg összehangolt lépéseket tesznek.
| |
|
A regensburgi Mittelbayerischen Zeitung pénteki száma viszont csak szükségnyomatként jelent meg, miután a szerkesztőségi rendszert előző nap a beszabadult vírus alaposan megtépázta.
A Siemens anyavállalatánál a belső kommunikáció órákra lebénult. "Összességében könnyedén megúsztuk. Végül is lehetett telefonon és faxon kommunikálni" - mondta a vállalat egyik szóvivője.
Az ILOVEYOU a hannoveri Expo 2000 ügyvezetőjének határidőnaplóját is megfertőzte. A titkárság szerencsére az elektronikus változat mellett papíron is vezeti a naptárt, így Birgit Breuel egy találkozót sem fog elmulasztani - biztosította a közvéleményt az expo-társaság.
Egész Európában kommunikációs kieséseket okozott az elektronikus parazita. Skandináviában és Nagy-Britanniában magáncégek mellett a parlamenteket is elérte a fertőzés. Belgiumban sajtóhírek szerint a számítógépek csaknem felében pusztítást okozott a vírus.
Spanyolországban körülbelül félmillió számítógépen indították el az ártatlannak látszó csatolt állományt. A legfontosabb cégek 80 százaléka érintett, köztük több rádió és tévéadóval. Olaszországban leginkább a kis cégeknek okozott fejtörést az ILOVEYOU.