További Net cikkek
Orkut-függő és -gyűlölő indexesek
|
Olyanok is akadnak, akik újabb online pótcselekvésként aposztrofálják az Orkutot. A kultúra rovat egy munkatársa szerint az oldalnak tulajdonképpen semmi értelme. "A WiWet sem tudom, hogy mire kell használni, és így vagyok az Orkuttal is. A netes ismerkedést hülyeségnek tartom, de különösen olyan felvezetéssel, hogy "szia, láttam, hogy te is a béla ismerőse vagy, és benne vagy az állatkert kedvelők közösségében. Nem jössz el velem a gorillaházba holnap?"
"Ezen túl semmi értelme nincs sem az orkutnak sem a WiWnek, hiszen a bejelölt ismerőseim azért az ismerőseim, mert találkozunk az életben is, ha viszont e-mailt akarok írni nekik, akkor küldök egyet siman, es nem jelentkezem be meg külön egy oldalra. vannak viszont ismerőseim, akik célszerű és trendi dolognak tartják, hogy a WiW keretein belül levelezzenek velem, de ők jól megbánják, mert csak rendszeres félévi bejelentkezésemkor válaszolok" - értékeli Földes András az online kapcsolati hálózatokat.
Barátság füzet
Aki meghívásos alapon bejut az Orkut rendszerébe, hosszas kérdőíven keresztül pozícionálhatja saját magát. Kizárólag 18 év felettiek csatlakozását fogadják el és talán kevés olyan online felület van, ahol ilyen részletes önismertetést kérnek. Bár a felhasználó döntheti el, hogy az alapadatokon kívül mire válaszol.
A név, nem, életkor és emailcím megadása mellett az általános önjellemzést (van-e gyerek, milyen vallás, milyen politikai orientáció, milyen etnikum, milyen szexuális orientáció) követően az alsótagozatos barátságfüzetekhez hasonlóan az érdeklődési kört, majd a szakmai képességeket firtató kérdéseken átjutva még arra is válaszolhatunk, hogy milyen külső ismertetőjegyeink vannak, és milyen párkapcsolatot szeretnénk.
Barczi Imre, az Index Veszteséges Interaktív Szolgáltatások szakértője éppen a felhasználókat monitorozó túlzó információtömeg miatt fogott gyanút. "Az a nagy kérdés, hogy a Google miért jön ki egy social networkkel. Van is némi bizonytalanság, hiszen nem vállalja teljes vállszélességgel, mint mondjuk levelező szolgáltatását, a Gmailt, hanem a hobbijukkal foglalkozó dolgozókra hivatkozva, kapitalista-romantikus-szociális szemszögből állítja be" - fogalmaz szakértőnk. A fél-vállalás a dizájnban is megmutatkozik, hiányzik a google-szolgáltatásoknál megszokott arculat, a hálózatnak Orkut a neve, amely távolról sem hasonlít a Google-ra, amely ráadásul csupán társvállalatként van feltűntetve a lap alján (in affiliation with Google).
Összeesküvéselméletek és az Orkut
A hálón a Google céljaival kapcsolatban megoszlanak a vélemények. "Egyesek szerint a Google egyértelműen a júzerbázis-építés felé tör, mivel az összes nagy internetes birodalom közül a Google az egyetlen, ahol a felhasználók regisztráció nélkül vehetik igénybe a szolgáltatást. Így papíron a Google keveset tud a felhasználóiról, és ez kereskedelmi szempontból rossz neki, emiatt logikusnak tűnik, hogy megpróbál információt és regisztrációt gyűjteni" - mondja Barczi Imre. Az Orkut pedig tipikusan olyan információkat kérdez, amelyek kereskedelmi szempontból rendkívül értékesek, általuk abszolút pontos profilt lehet a felhasználókról készíteni.
Mások szerint az egész összeesküvéselmélet marhaság, szerintük a közösségi hálózat nem lehet túlságosan hatékony módja a júzerbázis felépítésének, mivel jelenleg nincs mögötte működő pénztermelő üzleti modell, és a meghívásos rendszer nem a nagy számok felé mutat. Barczi szerint amennyiben a Google hatékonyan akart volna cselekedni, akkor valamilyen ütősebb alkalmazástípussal újít, például az azonnali üzenetküldők piacán kellett volna lépnie, amelyet akár milliók használhatnak. Azonban az instant messaging már túlságosan felosztott terep, amely már létező óriásszolgáltatók felhasználói adatbázisára épül.
A harmadik, szkeptikus csoport pedig úgy véli, a Google túl nagy, túlságosan szem előtt van, túlságosan kúl és túl értékes a márkanév, így ha valamilyen újdonsággal kijön, megindul a találgatás és az összesküvéselmélet-gyártás.