További Net cikkek
A magát anarcho-szindikalistának valló Pesce szerint a mára kialakult helyzetben a központosított média korlátozza leginkább az emberek szólásszabadságát, és az állami szervek nem tesznek ez ellen semmit. A frekvenciakincs szűkössége miatt az országok államilag szabályozzák a frekvenciák elosztását. De emiatt a frekvenciák értéke is nagy, és hatalmas díjakért lehet csak azokat megszerezni. Így nincs közösségi hozzáférés az erőforrásokhoz, írja a kutató.
Ha a jól informált közvélemény a demokrácia előfeltétele, be kell látni azt is, hogy a közös frekvenciák magántulajdonba adása veszélyezteti a szabad információáramlást, állítja Pesce. Mivel ez a közeljövőben nem valószínű, hogy megváltozik, ezért szerinte újabb területeket kell keresni a közbeszédnek.
Rugalmas tévé
Mark Pesce |
Bár az ötlet régi, eddig még senki sem valósította meg. Nagy különbség ugyanis a hagyományos és az internetes sugárzás (netcasting) között, hogy hagyományos módszerekkel ugyanannyiba kerül a sugárzás, attól függetlenül, hogy tizen nézik a műsort vagy tízmillióan. A netcasting esetében ez nem mindegy: bárki ki tud szolgálni tíz nézőt, de tízmillió kiszolgálásához már milliószor akkora infrasruktúra kell.
Pontosabban csak kellett. A BBC ugyanis úgy tervezte meg a Flexible TV szoftvert, hogy egy p2p-hálózat csomópontjaként üzemeljen. Mindenki hozzáfér a mások által letöltött műsorokhoz is, így a felhasználók gyakorlatilag egymástól töltenek, a BBC-nek elég egyetlen kópiát kidobni a hálózatra. A rendszer ráadásul feldarabolja a műsorokat, így nem egyetlen embertől töltődik le az egész fájl, hanem egyszerre sokaktól, kevésbé terhelve így a felhasználókat. A rendszer külön előnye, hogy minél népszerűbb egy műsor, annál több másolat van belőle a rendszerben, és így annál egyszerűbb a letöltése is.
Áthidalta
A BBC így egyszerűen áthidalta a netcasting említett problémáját. A rendszer hatékonyabb is, hiszen több műsor is közvetíthető egyidőben, és ha a hálózatban egy csomópont elromlik, attól az még üzemképes marad. Ez egy az egyben a BitTorent-hálózatok működési elve. A BitTorent kiküszöböli a többi p2p-hálózatban gyakran tapasztalható problémát is, azt, hogy sokan csak letöltenek, és nem osztanak meg fájlokat. Ebben a rendszerben ugyanis a letöltési sebesség attól függ, hogy ki mennyit oszt meg.
A digitális televízióadásokat gond nélkül merevlemezre lehet rögzíteni, azután ezeket p2p-hálózatokon lehet terjeszteni. Pesce például a Maffiózók ötödik szériáját rögzítette így, és cikkében fel is teszi a kérdést: ki várna arra, hogy leadja kedvenc műsorát a tévé, ha bármikor ugyanolyan minőségben letöltheti a netről?
Jelenleg egyébként átlagosan négy óra telik el a Maffiózók legújabb epizódjának HBO-s bemutatása és Bittotrenten megjelenése között, ez körülbelül annyi idő, amennyi a nagy MPEG-fájl kisebb DivX-be konvertálásához kell.
Élő lesz
Pesce szerint a tévéknek egy évtizeden belül nem lesznek előre rögzített műsoraik. A tévé élő lesz, ahogy a kezdetekben volt, így főleg sportmérkőzéseket, híreket és élőben közvetítendő eseményeket fog adni (utóbbiak Pesce szerint elsősorban a terrortámadások és a nyereményjátékok). A hirdetők nem fognak elpártolni a tévétől, hiszen az emberek továbbra is nézni fogják, de a csatornák azt már nem fogják megmondani, mit nézhetnek az emberek és mikor. "Ezek az idők már most elmúltak, a szerzői jogsértés apró bűne árán" - teszi hozzá.
A kutató úgy véli, ezzel a folyamattal a kábeltelevízió sem tud majd lépést tartani, hiába kínálnak a szolgáltatók ötszáz csatornát, akkor lesznek versenyképesek az interneten hozzáférhető végtelen számű műsorral.
Aszteroida
A szakember anarcho-szindikalista lelki szeme előtt persze azonnal a központosítatlan BitTorrent-tévé képe sejlik fel. Pesce szerint már csak egy olyan eszközre lenne szükség, ami a publikálást egy mozdulattal megoldhatvá tenné, és egy olyan másik eszközre, ami a Google-hez hasonlóan képes keresni a műsorok között. "Így megszűnik a hamis különbségtétel az előállító és a fogyasztó között" - írja.
A hatalmas mennyiségű műsor között nem lesz olyan nehéz válogatni, mint gondoljuk, hiszen már most is ezt tesszük nap mint nap, írja. Ebben természetes filtereink - társadalmi kapcsolataink - vannak segítségünkre. Mindenki segít majd másoknak megtalálni a releváns információkat, a közösségek így egyfajta "média-szuperorganizmussá válnak", ami képes hatalmas mennyiségű információt elfogyasztani és megemészteni.
"A világ ismét változik, ami tíz éve megtörtént a nyomtatott sajtóval, az most megtörténik a televízióval, És a televíziónak sokkal nagyobb a hatása, mint a nyomtatásnak. [...] Bűnözőknek fognak hívni titeket, forradalmároknak, tolvajoknak és szabotőröknek. És igazuk lesz. De basszák meg. Bassza meg a nagymédia. Ti vagytok az aszteroida, ami most tör be a légkörbe, és eltörli a föld színéről ezeket a kibaszott dinoszauruszokat" - fejezi be írását a kutató.