További Net cikkek
Az elosztott számítási rendszerben az önkéntesen csatlakozó felhasználók gépei együttesen szuperszámítógépként viselkednek, amelynek számítási teljesítményét különféle fontos tudományos problémák (rákkutatás, légkörkutatás) megoldására lehet használni.
Önkéntelenül
Ahogy a CodeRed vírus ténykedése nyomán is kiderült, a webszerverekben komoly tartalékok szunnyadnak kihasználatlan processzoridő terén.
Az amerikai Notre-Dame egyetemen Barabási László professzor vezetésével kidolgoztak egy módszert, amellyel a webszerverek is felhasználhatók elosztott számítási célokra.
A technika neve parazita számítási rendszer (parasitic computing), amely azt a fontos körülményt jelzi, hogy a számításokat végző webszerverekre semmit sem kell telepíteni, azok a rendszergazda tudta és beleegyezése nélkül végeznek számításokat egy kívülálló számára. De hát hogy van ez?
Hibátlanul
A parazita számítási rendszer a TCP/IP (transmission control protocol / internet protocol) egyik hibaellenőrző funkcióját használja ki, amely a dróton érkező adatok sértetlenségéért felel. Ez a funkció a checksum.
A checksum lényegében (egyszerűen) az adott adatcsomag végén található szám, amely a pakkban található számok összege. A címzett számítógép úgy győződik meg a beérkező csomagok sértetlenségéről, hogy maga is összeadja az adatcsomagban található biteket, majd az összeget összehasonlítja az adatcsomag végén elhelyezkedő számmal (a checksummal). Ha két szám egyezik, az adatcsomag nem sérült - ha nem egyeznek, az adatcsomag sérült, a címzett gép pedig rövid úton megszabadul tőle.
Egy parazita számítási rendszer ezt a számításokat a távoli szerverrel úgy végezteti el, hogy az adatcsomagok végére a valódi összeg helyett egy véletlen számot ír - az elküldött csomagokból így csak azok érkeznek vissza, amelyek végére véletlenül a pontos összeg került. A számítást így a távoli gép végzi.
Elméletbe zárva
A checksum a hálózati kommunikáció elengedhetetlen része, működése automatikus, megszüntetni értelmetlen. A rendszergazda az élősködést csak úgy előzheti meg, ha a gyanús IP-címeket letiltja.
Erre azonban nem biztos, hogy szükség van, mert a parazita számítási rendszer még csak elméletben létezik. Két legnagyobb gyengéje, hogy alacsony számítási teljesítményt biztosít (szemben az elosztott a számítási rendszerrel), és hogy a benne foglalt hibaellenőrzési deficit ledolgozásához szükséges technikai háttér kérdésessé teszi az élősködés szükségességét.