Idén először Egyiptom is felkerült az internet legfőbb ellenségeit nyilvántartó listára, Nepál, Líbia és a Maldív-szigetek azonban úgy tűnik jó útra tért, őket ugyanis eltávolították. Az internetes szólásszabadságot korlátozó országokról egy nemzetközi újságíró jogvédő szervezet, a Reporters Sans Frontières (RSF) állít listát.
Do you Yahoo?
Az RSF idén 24 órás tiltakozó akciót szervezett, és arra kérte az internetezőket, hogy szavazzanak a leggonoszabb országra - így ha elmennek lobbizni bizonyos országokba, több ezer ember véleményét közvetíthetik. Emellett az RSF weboldalán hangüzenetet lehetett hagyni a Yahoo társalapítójának, Jerry Yangnak, a cég kínai tevékenységével kapcsolatban, írta a BBC.
Mint azt korábban megírtuk, az RSF szerint 2003-ben a Yahoo segített börtönbe juttatni egy kínai újságírót, Li Cset, aki abban volt vétkes, hogy az állami korrupciót kritizálta. 2005-ben pedig egy másik újságírót - Si Taót - tíz év börtönre ítéltek rendszerellenes online publikációk miatt, állítólag szintén a Yahoo segítségével. A webkeresőt működtető cég a jó üzlet reményében szorosan együttműködik a kínai hatóságokkal, és blokkolja a kormány által nem kedvelt online tartalmak elérhetőségét.
Blogellenes Egyiptom
A fekete listán szereplő országokat, például Kínát és Burmát általában az emberijogi csoportok is erősen kritizálják. A BBC szerint Egyiptom nem webes cenzúrázás miatt került fel a listára, hanem a blogolókkal szemben tanúsított hozzáállása miatt. Idén ugyanis három bloggert letartóztattak, miután demokratikus reformokról írtak.
A szervezet szerint bíztató, hogy idén három országot is levehettek a listáról. Líbiában például megállapították, hogy a helyi internetet már nem cenzúrázzák, ugyanakkor Moamer Kadafi elnököt még mindig a szabad sajtó esküdt ellenségének tartják.
A piszkos tizenháromba Fehéroroszország, Burma, Kína Kuba, Egyiptom, Irán, Észak-Korea, Szaúd-Arábia, Szíria, Tunézia, Türkmenisztán, Üzbegisztán és Vietnam tartozik.