"Nem tűnik túl soknak az ebben az évben emailen terjedő 34,8 milliárd levélszeméthez képest, azonban a spiminvázió azt a célt is szolgálja, hogy a spammerek munkásságát életben tartsa" - nyilatkozta a Radicati Group munkatársa.
Egy másik piacelemző vállalat, a Ferris Research jelentése szerint az üzenetküldő szolgáltatások növekvő népszerűsége miatt jelent egyre nagyobb veszélyt a spim. Míg 2002-ben csupán 10 millió felhasználó volt az üzenetküldő rendszerekben, a piackutató vállalat szerint ez a szám 2007-re 182 millióra nőhet.
Pornóban utaznak
Bár a spimprobléma a nagyobb és régóta működő szolgáltatók, mint például az ICQ-tulajdonos America Online működésének kezdete óta jelen van, mostanra megváltozott a károkozás módja. Korábban az üzenetküldőkben garázdálkodó csalók a felhasználói adatok lopásával okozták a legnagyobb veszélyt, addig mára a pornográf tartalmak népszerűsítése a legjellemzőbb. A Radicati adatai szerint jelenleg a spimek hetven százalékát teszik ki a pornó weboldalakra mutató üzenetek, további tizenkét százalékuk "Gazdagodj meg!"-tematikájú, kilenc százalékuk termékreklám, a maradék pedig anyagi természetű, kölcsönökkel kapcsolatos üzenet.
Mindezek ellenére egyes elemzők szerint a spimkérdés soha nem növi ki magát az emailen küldött spamek esetéhez hasonlatos világméretű problémává, annak ellenére, hogy talán még a spameknél is alattomosabban zavarja meg a gyanútlan felhasználót. A spim felbukkan a képernyőn és az internetezőnek esélye sincs, hogy ne vegye észre az üzenetben foglaltakat, míg ha felismeri, hogy az emailen érkezett levél kéretlen reklámot tartalmaz, lehetősége van meg sem nyitni azt.
Robotok garázdálkodnak a csevegők között
Az üzenetküldő szolgáltatásokon csevegők többsége az ismerősök listájának használatával limitálja, hogy kiktől szeretne üzenetet kapni. Ezáltal meg is előzi, hogy idegenek nem kívánt reklámokat küldözgessenek számára. A spimmerek számára azonban ez sem jelentett gátat, ugyanis a barátok listájában rejlő lehetőségeket és új taktikákat dolgoztak ki ezek megszerzésére.
Az egyik, rendkívül alattomosabb módszerük, amikor egy magát élő személynek álcázó szofverrobotot csempésznek a listára, amelynek az a feladata, hogy meggyőzze a csevegőket ismerőseik listájának átadásáról. Más esetekben egy rosszindulatú program kódját vagy egy linket küldenek az áldozatnak. Amennyiben a programot aktiválja, a spimmerek számára elérhetővé válnak az áldozat ismerőseinek adatai és onnantól kezdve az ő nevében küldözgetik a kéretlen üzeneteket.