Az Elendernél is lesz ADSL
Graur Tamás, az Elender/PSINet ügyvezető igazgatója kérdésünkre elmondta, hogy cégénél a tervezés fázisában van az ADSL-alapú internetszolgáltatás, jelenleg a Matávval tárgyalnak. Várhatóan a második negyedévben lehet majd előfizetni az új szolgáltatásra. A cég a Matávnethez hasonlóan a Matáv ADSL-viszonteladója lesz, így egy csomagban tudja majd kínálni az ADSL-kapcsolatot és az ADSL-alapú internet-hozzáférést. Az ügyvezető nem közölte, hogy milyen áron vásárolja majd a Matávtól az ADSL- szolgáltatást. Mint mondta, igyekeznek a lehető legnagyobb kedvezményt elérni a Matávnál, hogy minél kedvezőbb áron tudják előfizetőiknek adni az ADSL-csomagot, melynek tervezett árát egyelőre nem közölték.
A Telnetnél nem lesz ADSL
A Telnet nem kezd ADSL-alapú internetszolgáltatásba, mivel a cég nem az otthoni és kisvállalati felhasználókra koncentrál, mondta el az Indexnek Nemes Dániel, a cég elnök-vezérigazgatója. A Telnet fő célcsoportjába tartozó közepes és nagy cégek ugyanis többnyire bérelt vonalat vásárolnak, így a cég jelenleg sem szolgáltat ADSL-t. Nemes Dániel szerint cégének nem éri meg
ADSL-t szolgáltatni, mert az önköltség lényegesen magasabb, mint a Matávnet díja. Elmondása szerint a legkisebb ADSL-megoldás a legolcsóbb módon nyolcezer forint plusz áfa. Ehhez még hozzáadódik az átvitel díja (minimum 1-2 ezer forint) és a nemzetközi sávszélesség költsége, vagyis máris elértük a Matávnet ADSL Otthon csomagjának havi 12900 forintos díját. A fenti tarifák több mint ezer port (tízezer felhasználó) esetére érvényesek, ha a cég három évre köt szerződést a Matávval.
Drága a Vivendi ADSL-je
A Vivendi is kínál ADSL-alapú internetet szolgáltatási területén, forgalom után számlázott díjai azonban jóval magasabbak a matávos ADSL-nél. A lefelé másodpercenként 256, felfelé 64 kilobit sebességű kapcsolat havidíja 31,250 forint, ebben 100 óra használat foglaltatik benne. Az ezen felüli forgalom után óránként 175 forintot számláz a cég. A szolgáltatás belépési díja 50 ezer forint. A cégnek korlátlan forgalmú ADSL-csomagjai is vannak, ezek havidíja azonban sávszélességtől függően 160-337 ezer forint.
A UPC szerint jobb a Chello
Aszódi Tibor, a UPC internetes üzletágának vezetője kérdésünkre elmondta, hogy jelen pillanatban még nem tervezik ADSL-szolgáltatás nyújtását, a későbbiekben azonban ennek lehetőségét esetleg megvizsgálják. A UPC nem tart attól, hogy az ügyfelek a Matávnet ADSL-t választják a Chello helyett. Hagymásy András, a cég szóvivője szerint a két szolgáltatás feltételrendszere és műszaki tartalma közül a Chellóé az előnyösebb, hiszen nincs belépési díj, olcsóbb a havidíj, és a kapcsolat sebessége is magasabb. A cég egyelőre nem tervezi a belépési díj bevezetését, mivel minél több új előfizetőt akarnak szerezni.
Mi az ADSL és mi kell hozzá?
| |
Míg az ISDN technológia 64 kilobites, illetve kétszer 64 kilobites adatátvitelt tesz lehetővé, az ADSL-kapcsolat letöltési sebessége akár 9 megabit is lehet másodpercenként. A modemes internetezők tipikusan nagy mennyiségű adatot töltenek le, azonban csak kevés adatot küldenek a szolgáltató felé. Az ilyen típusú kapcsolatok bonyolítására született az aszimmetrikus digitális előfizetői vonal, melyen a letöltési kapacitás a feltöltési sebesség többszöröse.
Az ADSL-vonalon egyszerre lehet internetezni és telefonálni, a kétféle adatforgalmat egy splitter nevű készülék bontja szét. Az ADSL-modem csatlakoztatásához egy Ethernet kártyára is szükség van, ezt kívánságra a szolgáltató szállítja és szereli gépünkbe. A splitteren át érkező adatforgalom az ADSL-modemen, majd az Ethernet-kártyán át érkezik a számítógépbe. Az Ethernet kártya árát nekünk kell állnunk, a többi berendezést (modem, splitter) azonban többnyire ingyen adja a szolgáltató.
|
|
5 könyv
Több mint 600 meghökkentő, érdekes és tanulságos történet!
MEGVESZEM
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!