További Net cikkek
Állítás, cáfolat
A növekvő felháborodás hatására az IHM később közleményben cáfolta, hogy a frekvenciasávok felhasználási szabályainak megállapításáról szóló rendelete korlátozná a rádiós internetszolgáltatást, illetve annak terjedését. A minisztérium szerint "a kérdéses 6/2003. (III.31.) IHM rendeletet az újságírók és a szolgáltatók is félreértelmezték, az ugyanis a 2003. április 1-je előtti helyzetnek megfelelően továbbra is 100 mW eirp teljesítményű kültéri RLAN berendezések használatára ad lehetőséget". A felhasználókat képviselő Netért Egyesület közleménye szerint viszont "a rendeletben félreérthetetlenül benne van az, hogy a 2446,5-2483,5 MHz között a szélessávú adatáviteli alkalmazások kizárólag épületen belül használhatóak. Az IHM illetékese a sajtónak ugyancsak korlátozásokról beszélt: a 2,4 GHz-es frekvenciára vonatkozó korlátozások valóban életbe léptek, s néhány év múlva lesz csak lehetőség arra, hogy -- egy másik frekvencián -- újra szolgáltassanak kültéren az ISP-k." - áll a Netért közleményében. A Netért felszólította az Informatikai és Hírközlési Minisztériumot, hogy "ne magyarázza a rendeletet, hanem javítsa azt ki. Az Internet elérhetőségének megkönnyítése és a valódi versenypiac megteremtése érdekében dolgozza ki a mikrós, ill. Wi-Fi szolgáltatók kormányzati támogatását."
Gaál Zsolt, a vezeték nélküli internetszolgáltatók bejegyzés alatt álló szervezetének tagja az Index érdeklődésére elmondta, hogy a rendeletben komoly ellentmondásokat találtak. Furcsállta, hogy az IHM közleményeiben ugyanúgy ellentmondásokat lehet felfedezni, például a múlt heti reagálásokhoz képest most azt állítják, hogy a rendeleten nem szükséges változtatni, az ugyanis kimondottan a gyártásról és forgalmazásról szól. Gaál mindezek mellett úgy látja, hogy a rendeletben a "kizárólag épületen belüli használatra" mondatot nem nagyon lehetett félreérteni.
HÍF: csak bejelentési kötelezettséget ír elő a rendelet
Az Index ezután a Hírközlési Felügyelethez fordult a rendelet értelmezéséért. Slyuch András, a Hírközlési Felügyelet alelnöke az Index érdeklődésére elmondta: a hatóságnak történő bejelentést követően továbbra is forgalmazhatók a 100 mW eirp teljesítményű kültéri RLAN berendezések, a beltérre történő korlátozás csak a nem bejelentésköteles 10 és 100 mW teljesítményű berendezésekre vonatkozik. A bejelentésköteles berendezések forgalomba hozatala előtt 30 nappal a Hírközlési Felügyelethez kell fordulni, ahol megállapítják, hogy a forgalmazni kívánt eszköz megfelel e a nemzetközi szabványoknak. A kültéri RLAN szolgáltatást nem tiltja a rendelet, mindössze bejelentési kötelezettséget ír elő, méghozzá 30 nappal a szolgáltatás megindítása előtt. Ha a bejelentett szolgáltatás megfelel a jogszabályi feltételeknek, nyilvántartásba veszik, ha nem, hiánypótlást rendelnek el, vagy tiltják.
Kültéri RLAN szolgáltatás indításához a jogszabályoknak megfelelő előfizetői szerződésmintával és általános szerződési feltételekkel kell rendelkeznie a szolgáltatónak. A 2,4 GHz-es sávban internetet szolgáltatóknak fel kell hívniuk az ügyfeleik figyelmét, hogy mivel szabadon használható frekvencián szolgáltatnak, a szolgáltatást nem illeti meg sem kizárólagosság, sem védelem, ezért az egyébként szabályosan működő szolgáltatók is zavarhatják egymást. A Hírközlési Felügyeletnek 30 napon belül kell elbírálnia a kültéri RLAN szolgáltatás indítására vonatkozó kérelmeket. Slyuch félreértésnek nevezte azt is, hogy a már működő kültéri RLAN szolgáltatók számára a rendelet megtiltaná a kapacitásbővítést: elmondása szerint ilyesmiről nincs szó az új jogszabályban, melynek előkészítésében a Hírközlési Felügyelet is részt vett.
Forgalombahozatal, rádióengedélyezés, szolgáltatásbejelentés
Szathmáry Csaba, a Hírközlési Felügyelet piacfelügyeleti főelőadója az Index érdeklődésére elmondta, hogy a rádióberendezéseket Magyarországon először a piacra kell vinni, ez a forgalombahozatal, másodszor a használatát engedélyezni kell, ez a rádióengedélyezés, harmadszor pedig, ha a berendezéssel szolgáltatni akar valaki, akkor a szolgáltatást be kell jelenteni a hatóságnak.
Ami a forgalombahozatalt illeti, ha a forgalomba hozni kívánt rádióberendezés az IHM 6/2003-as rendeletének 4. sz. mellékletében szereplő táblázatban leírtaknak eleget tesz, vagyis harmonizált, azt a forgalombahozó szabadon piacra viheti. Ide tartoznak a feltételeknek megfelelő, beltéren használni kívánt RLAN berendezések. Minden más rádióberendezést, ami nem tesz eleget a már említett táblázatban leírtaknak, vagyis nem harmonizált, be kell jelenteni a hatóságnak. Ide tartoznak a feltételeknek megfelelő, kültéren használni kívánt RLAN berendezések. Rádióengedély viszont sem a beltéri, sem a kültéri RLAN berendezésekhez nem szükséges.
A fentiekből az következik, hogy április 1.-től minden forgalomba hozni kívánt kültéri RLAN berendezést be kell jelenteni a hatóságnak. Az április 1. előtt forgalomba hozott kültéri RLAN berendezések forgalombahozatalát nem kellett és utólag sem kell bejelenteni, továbbá a hivatkozott mellékletben szereplő beltéri RLAN berendezések forgalombahozatalát nem kellett és nem kell bejelenteni a továbbiakban sem. A megfelelő - alapvető követelményeknek eleget tevő - kültéri és beltéri RLAN berendezések forgalombahozatalát a hatóság nem fogja korlátozni. Az RLAN szolgáltatásokat április 1. előtt és után is be kellett és kell jelenteni a hatóságnál. A szolgáltatás nyújtásának a feltételeit, a szolgáltató által benyújtott Általános Szolgáltatási Feltételek tartalmazzák. Az itt leírtak betartása a szolgáltatás elengedhetetlen feltétele - áll a Hírközlési Felügyelet Rádiótávközlési Osztálya által az Index rendelkezésére bocsátott háttéranyagban.