További Net cikkek
Idén már jön
Az Európai Telekommunikációs Szabványok Intézete (European Telecommunications Standards Institute, ETSI) is kialakított egy hasonló, szintén a 2-11 GHz tartományban működő vezetéknélküli internetes szabványt, a HIPERMAN-t. A WiMAX Forum azon is dolgozik, hogy a két technológia probléma nélkül együtt tudjon működni.
A technológia elvben ötven kilométeres körben ígér hozzáférést és 70 Mbit/s sebességet biztosít, a bázisálomásra való közvetlen rálátás nélkül. (Összehasonlításképpen: a wifi-hotspotok, elérési pontok jellemzően maximum néhány száz méteres körzetben tudnak átvitelt biztosítani.) A WiMAX Forum ismertetése szerint gyakorlatban a rendszerek 3-10 kilométeres körben alkalmazva 40 Mbit/s átvitelre lesznek képesek csatornánként, ez a sávszélesség elegendő több száz üzleti hozzáférés, illetve több ezer dsl-sebességű otthoni kapcsolat vagy akár wifi-hotspot kiépítésére. A hordozható rendszerek várhatóan 15 Mbit/s átvitelre lesznek képesek három kilométer sugarú körben.
Az első wimax-átvitelre alkalmas termékek megjelenését már az idei év első felében várják, a WiMAX Forum szerint a technológia 2006-ra kerül a notebookokba és pda-kba. Tavaly az Intel már bejelentette, hogy 2006-ra a wifit elsőként támogató Centrino szabványba beépítik a wimax-támogatást is.
Utolsó kilométer
Bár sokan a wifi, sőt a mobilhálózatok nagy ellenfelét látják az új technológiában, valószínű, hogy azt eleinte inkább arra fogják használni, amire eredetileg is kitalálták, vagyis az "utolsó kilométer", azaz az előfizetőhöz vezető utolsó hálózatszakasz kiépítésére. Az új technológiával ugyanis jóval egyszerűbb és olcsóbb a fogyasztók elérése, és nincs szükség rézdrótra, kábelre.
A wimax további előnye, hogy a 2-11 GHz-es frekvenciatartományban működik, ellentétben a "túlzsúfolt" 2.4 GHz-es sávval, amit a wifi használ, és a kistestvérnél jobb titkosítást is építettek a technológiába. A nagy területet lefedő bázisállomások miatt akár egész városokat lehet úgy internettel ellátni, hogy nincs szükség hotspotról hotspotra való ugrálásra, mint a wifinél. Létezik egyébként szabvány "valódi" cellás (a mobiltelefon-hálózatokhoz hasonló) felépítésű vezetéknélküli hálózatokra is, az IEEE 802.20-as, de ez kompatibilis a wimaxszal.
Magyarországon elsőként a Pantel kezdett wimax technológiát alkalmazó rádiós berendezések tesztelésébe, ezeket az eszközöket a Siemens szállította a cégnek. A távközlési cég szerint a wimax jelentős alternatívájává válhat a rézvezetékek használatán alapuló olcsó dsl hozzáférési technológiáknak. A Pantel, hasonlóan más európai szolgáltatókhoz, elsősorban a vezetékes internettel nehezen ellátható vidékekre koncentrál.