További Szoftver cikkek
Az utolsó lépcsőfokhoz érkeztünk, még egy mozdulat, és belépünk az ajtón.
Izé, az ablakon.
Elkészült minden idők egyik legjobban várt Windowsának, a 7-esnek az RC1-es verziója, ami a végleges szoftver előtti utolsó állomást jelenti. Arról persze megoszlanak a vélemények, hogy miért olyan fontos a 7-es: saját jogon, vagy mert olyan nagy csalódást okozott a Vista. Az biztos, hogy a Microsoftnak a 2001-es XP óta nem volt átütő erejű operációs rendszere, így a vállalat programozói minden tőlük telhetőt megtettek, hogy a Windows 7 gyors legyen, stabil és maximálisan kiszolgálja a felhasználók igényeit.
Egy lépést hátra
Ezt a markatingbullshitet persze már számtalanszor hallottuk, a 7 prebétái, bétái azonban mind meglepően jól teljesítettek. Például verziószámukhoz képest mindannyian stabilak voltak, köszönhetően az újragondolt fejlesztésnek: a Microsoft most a prebétától várt annyit, mint a Vistánál a bétától, a bétától meg mint az RC1-től.
Ebből tehát következik, hogy az RC1 olyan, mint korábban a kész operációs rendszerek: stabil, használható, többé-kevésbé kompatibilis mindennel, kevés kompromisszumot kell kötnünk használata közben. A gondolatmeneten végighaladva logikusnak tűnik, hogy a végleges 7-es olyan használható lesz, mint egy javítócsomaggal bővített Windows, de ne szaladjunk ennyire előre, előbb nézzük meg, mit tud az új verzió.
Az RC1-es két verzióban került fel a Microsoft honlapjára, és mivel a 32 és a 64 bites rendszer is hosszú hónapokig használható marad, kiválóan alkalmasak lehetnek arra, hogy magukra szoktassák az embereket.
A rendszer telepítése a 7-estől megszokott gyorsasággal történik, már az első indulás előtt megtalálta a Windows a domináns wifit, amire a jelszó megadása után egyből fel is mászott.
Gonosz trendek
A bétához képest több ponton is megváltozott az operációs rendszer, új lett az ablakkezelés és megjelent a virtuális Windows XP futtatásának lehetősége is, ezekkel majd a következő cikkben foglalkozunk. Most csak a teljesítményre voltunk kíváncsiak.
Főleg a trendek miatt: a prebéta még gyorsabb volt szinte mindegyik Windowsnál, amihez képest a 32 és a 64 bites béta is visszalépést jelentett. Nem nagyot, de bizonyos tesztekben már-már vistai lassúságot mérhettünk, miközben a 7-es előnye sok egyéb közt az áramvonalasabb kód, amit a régebbi gépek is szívesen futtatnak.
Mostanra még teljesebb lett a rendszer, még több funkciót zsúfoltak bele, ráadásul végső optimalizálás előtt állunk, logikusnak tűnt tehát, hogy az RC1 lesz az eddigi leglassabb 7-es. Hogy összehasonlítható eredményt kapjunk, ugyanazt a gépet használtuk, mint legutóbb. A HP Pavilion DV5-ben 2 gigahertzes Core 2 Duo processzor, 2 gigabájt memória, hatcellás akkumulátor és Nvidia Geforce 9200M videokártya van, laptopban tehát jól felszereltnek számít, de ez a teljesítmény szinte már bárkinek elérhető 2009-ben. Éppen ezért jól is kéne futnia rajta a rendszernek, az első teszt azonban inkább az RC1-gyel kapcsolatos félelmeinket erősítette: a bootidőt vizsgáltuk, és ebben a versenyszámban szinte az összes korábbi Windows jobban szerepelt, mint a legújabb. Egyedül a Vistát sikerült megverni, de hát azt tényleg nem kunszt.
Belelendül
Kicsit félve indítottuk el a következő tesztprogramot, félve, meg azért reményekkel is telve. A 3DMark06 ugyanis már a bétán is meglehetősen gyengén futott, de az eredmények kiértékelése után egyértelmű volt, hogy a videokártya fogta vissza a rendszert: egyszerűen nem készült normális driver az előző verziószámú 7-eshez. Az Nvidia azonban már április harmincadikán elérhetővé tette az RC1-hez írt meghajtóprogramot, bízhattunk tehát abban, hogy most nem a 9200-as Geforce lesz a szűk keresztmetszet. Mármint nem driver-szempontból.
Nem is lett, ha csak hajszálnyit is, de az új Windows rekordot állított fel, korábban egyetlen rendszerrel sem sikerült megközelítenünk az 1800-as értéket.
Másodjára az OpenGL-teljesítményre és a többprocesszoros adatfeldolgozásra voltunk kíváncsiak, mindkettő mérésére kiválóan alkalmas a Cinebench. A grafikai teszt megint bizonyította, hogy jó munkát végeztek az Nvidiánál és a Microsoftnál, hiszen a korábbi Windowsok közül csak az agyonoptimalizált XP tudott jobb eredményt produkálni, mint az RC1.
A többprocesszoros tesztben azonban sokkal többet vártunk, mint a korábbi rekord beállítása, hiszen az XP idején még csak elvétve voltak többmagos konfigurációk, most meg már a harmatgyenge Atomokat is a párhuzamos adatfeldolgozásra optimalizálják. Ebben a versenyszámban jól el is húzott a mezőnytől az RC1, csak a béta tudta tartani a tempót, a Vistához képest azonban már 16 százalékos a gyorsulás - márpedig az nemcsak patikamérlegen érezhető.
Kérdés persze, hogy milyen áron jutunk hozzá a teljesítményhez. A száz százalékos leterheltség és maximális fényerő mellett végzett akkutesztünkben elvileg nem mutatkozhatna különbség az egyes rendszerek között, a gyakorlat mégis azt mutatja, hogy egészen más érték jön ki Vistán és 7-esen. Most sem volt ez másként, és ha az RC1 nem is tudta elérni a prebéta elképesztő értékét, még mindig sokkal tovább bírta a laptop, mint bármelyik másik rendszeren. Pedig az elmúlt hónapokban öregedett valamennyit a laptop akkumulátora, így hiába szerepel ugyanaz a HP a tesztben, pár percet már csak az idő múlása miatt is veszít az RC1.
Összességében remekül helyt állt az operációs rendszer, a következő cikkünkből kiderül az is, hogy munka közben mennyire volt stabil a Windows, és számba veszünk néhány újdonságot is, például a virtuális környezetben futtatott XP-t.
Az biztos, hogy sok munka nincs a 7-essel, már csak a Microsoft pillanatnyi hangulatát múlik, hogy mikor dobja piacra az új operációs rendszert.