További Szoftver cikkek
Ezt másnak sem sikerült elérnie, a Microsoftnak azonban van mitől félnie, hiszen az Internet Explorer 6 bemutatása óta kiadott javítócsomagok csak a tátongó biztonsági réseket próbálják betömni, miközben a konkurens gyártók - például az Opera és a Mozilla - jobbnál jobb funkciókat építenek a böngészőikbe.
A nyílt forráskód ereje
Tekintse meg képeinket! |
A fejlesztők nagyszerűen oldották meg az oldalon belüli keresést: az ' (aposztróf) begépelése után hivatkozásokra, a / (per)begépelés után szövegre lehet keresni, és a kurzor automatikusan a találatra ugrik. A könyvjelzők rendezése, a sütik, képek és felugró ablakok tiltása, valamint az űrlapok és jelszavak kezelése egyszerű, a túlméretezett programot azonban gyakran igen lomhának találtuk. A Mozillában egyetlen ablakon belül több lapra lehet megnyitni az új oldalakat, ezek között a címsor alatti fülekkel válthatunk.
A Mozillának van egy lecsupaszított változata is, a Firefox, amelyben csak böngésző van, cserébe viszont veszettül gyors. A programot 2002 szeptemberében Phoenix néven mutattak be, fél évvel később átnevezték Firebirdre, majd jogi problémák miatt ismét átnevezték, ekkor kapta a Firefox nevet. Egy-két apróságtól eltekintve maga a böngésző ugyanazt tudja, mint nagy testvére.
Ingyen reklám
Az Opera asztali PC-ken, intelligens telefonokon és tenyérszámítógépeken is elérhető, viszont egyetlen másolata nyolcezer forintba kerül, és nincs hivatalos magyar nyelvű változata. Nem valószínű, hogy az ingyenes tartalomhoz szokott internetezők szívesen adnának ki több ezer forintot egy böngésző-levelező öszvérprogramért, de van ingyen letölthető Opera is; ennek a kinézetét azonban igencsak elrontja a menüsor felét elfoglaló reklámcsík.
Titokban előz a Microsoft
A sors fintora, hogy az általunk legjobbnak talált böngésző, a MyIE2 éppen a Windows beépített böngészőmotorját használja, tehát a konkurencia hiába küzd keményen az életben maradásért, végül a Microsoft kerül ki győztesen. A MyIE2 fejlesztői lényegében kiválogatták a többi böngésző összes hasznos funkcióját, és továbbfejlesztve beépítették őket a saját böngészőjükbe.
Klikk a képre! |
A MyIE2-ben jobban oldották meg az egérmozgatással való irányítást, mint az Operában, a megtett mozdulatokat nyomon követhetjük az állapotsorban, és sokkal könnyebb a parancsok beállítása. A böngészőlapok kezelését is továbbfejlesztették: a zárolt lapokat véletlenül sem csukhatjuk be, a jelszavas védelemmel pedig teljesen elrejthetünk bizonyos oldalakat a képernyőnk elé tévedő munkatársak vagy barátok elől.
A MyIE2 egyetlen hátránya, hogy hosszú időt kell eltölteni a részletes testreszabással, és a rossz beállítások eléggé megkeseríthetik az életünket: nálunk például az előugró reklámokat valamiért új lapon nyitotta meg, ami alkalmanként fél percre teljesen használhatatlanná tette a böngészőt.
Fapados megoldások
Tesztünkön láttunk néhány érdekes, de hosszas használatra teljesen alkalmatlan böngészőt is, például a Mozillára épülő, de alaposan lebutított K-Meleont, valamint a DOS parancssorból indítható, szöveges üzemmódban működő Linkset.