További Szoftver cikkek
Bár a nagy letöltési roham kezdetén a szerverek elég instabilak voltak, mostanra normalizálódott a helyzet, és gond nélkül le lehet húzni az alig 7 megabájtos csomagot - ez kicsivel több, mint a Firefox 2 volt, de még így is fele az Explorer 7 telepítőjének, és harmada a Safariénak.
Speed Racer
Telepítés után az első benyomásunk mindenképpen az lesz, hogy szokatlanul gyorsan töltődik be a böngésző. A második pedig az, hogy ránézésre alig változott valami, talán csak az előre-hátra gombokat rajzolták át. Harmadjára pedig rájövünk, hogy az elődjéhez képest elképesztően gyors lett az új Firefox, nyithatunk akármennyi új ablakot, kínozhatjuk a legkegyetlenebb Javascriptekkel, az istennek sem lassul. Ha ehhez hozzátesszük, hogy nekünk egy nap alatt egyszer sem sikerült lefagyasztani (és ezzel kipróbálni, hogy összeomlás után tudja-e onnan folytatni a böngészést, ahol abbahagytuk), az Explorer máris le van körözve.
Persze nem elégedtünk meg azzal, hogy érzésre milyen gyors a Firefox 3, ráeresztettük a nagy böngésző-bétatesztünkben már használt tesztprogramokat. A Sunspider sebességtesztjében egy leheletnyit lassult a végleges verzió az áprilisi bétához képest (most 6,95 másodperc alatt tudta le a tesztfeladatokat, akkor 6,92 volt az eredménye), de ezzel is messze a leggyorsabb böngésző ma. Különösen látványos az eredmény annak tudatában, hogy a kettes verzió 35,2 másodpercre volt csak képes.
A webes szabványokkal való összeféhetetlenségeket kiszűrő Acid 3 teszten három pontot sikerült javítani a böngészőnek április óta, de a 71 pontos eredmény még mindig messze van a tökéletestől. A legkellemesebb meglepetés akkor ért, amikor megnéztük az új Firefox memóriafoglalását (a kettes verzió hírhedt volt arról, hogy előbb-utóbb bármilyen mennyiséget felfalt belőle), és egészen szerény számokat láttunk, amik huzamosabb használat után sem szöktek az egekbe:
Gyors és stabil, de mit tud?
A legokosabb újítás a könyvjelzők kezelése: egy kattintással felvehetünk egy oldalt a kedvencek közé, és azokat nem csak szánalmasan XX. századi módon mappákba rendezhetjük, de fel is címkézhetjük, ahogy igazi webkettő-huszárhoz illik. Elsőre talán nem tűnik nagy dolognak, de a gyakorlatban csodásan hatékony megoldás.
Megújult az adathalászok és vírusok elleni beépített védelem is, ebből egyelőre annyit látunk, hogy a címsorban a favikonra kattintva kapunk az aktuális oldalról egy kis összefoglalót arról, hogy titkosítja-e az adatforgalmat, adtunk-e meg jelszót, és eltette-e magának a sütik közé a megadott adatainkat.
Van aztán beépített addonkezelő központ, ami valóságos áldás azoknak, akik hajlamosan kismillió kiegészítővel felcicomázni a böngészőjüket. Ezeket most egy külön menedzserprogram felügyeli egy helyre összegyűjtve, nem kell száz helyről összevadásznunk őket, és rögtön szól, ha valamiből új verzió van. Született egy letöltéskezelő modul is, ami végre tudja folytatni a megszakadt letöltéseket, de azért annyira nem kiforrott még, hogy hanyagoljuk miatta a GetRightot és társait.
Nem rossz az új címsor sem (bár a 9.5-ös Opera keresőként is működő címsora mellett elbújhat), ami a cím beírásával párhuzamosan, a webezési szokásaink, és a legtöbbször látogatott oldalak statisztikája alapján, egész intelligensen próbálja meg kitalálni, mit is akarunk beírni. Azt pedig nem tudtuk nem észrevenni, hogy a kicsinyítés-nagyítás funkciója, ami eddig csúnyán szétesett oldalakat produkált, most más tökéletesen nagyít - kicsinyítésnél még hajlamos hibákra, az Indexen címoldalán például egy hasábba tördeli az összes cikk ajánlóját, a világ leghosszabb weboldalát hozva ezzel létre.
A következő rész tartalmából
Zseniális funkció lenne az offline böngészés: a Firefox a háttérben lementi az oldalakat, amerre járunk, és ha éppen nincs internetkapcsolatunk, akkor is visszalátogathatunk ezekre az oldalakra, akár a dinamikus tartalmakra épülő oldalaknál is: levelet írhatunk Gmailben, ránézhetünk a Facebook-üzeneteinkre. Aztán ha újra van net, a böngésző automatikusan szinkronizálja az oldal változásait és a mi ténykedésünket. A gond az, hogy ez még nem működik; illetve a Firefox 3 már tudja, csak még nincs olyan oldal az interneten, ami támogatná a funkciót.
Érdemes váltani? Firefox 2-ről mindenképpen, Explorerről feltétlenül; én a magam részéről az Operát nem hagyom ott érte, de talán még arról is. A lecke fel van adva a Microsoftnak: ezt a böngészőt már nem fogja az Internet Explorer 8 a szokásos módon, erőből lesöpörni.