További Szoftver cikkek
Érdekes lesz, hogy mi történik, amikor a gyöngén karcoló Linuxok mellé felzárkózik Michael Robertson szellemi gyermeke, a Lindows, amely átjárót nyithat az underground és a mainstream között.
Szerkeszt, böngész, mégsem Windows
Michael Robertson korábban több szoftver- illetve internetes cégben volt már érdekelt: alapítója az 1998-ban indult az MP3.com zenei portálnak, a Vivendi és a GameSpy igazgatótanácsának tagja; újgazdasági princ és alapember.
Michael Robertson |
"Azt lehet mondani, hogy lényegében az embereknek tíz program számít igazán" - mondja Robertson. Ilyenek a Microsoft Word, Excel, Powerpoint, és az Internet Explorer. A LindowsOS egy olyan linuxos operációs rendszer lesz, amelyen a megszokott módon használhatóak ezek a népszerű alkalmazások.
A fejlesztést nehezíti, hogy a Windows forráskódja titkos. A LindowsOS 1.0-t 2002 tavaszára ígérik. Robertson szerint a bemutatótól számított két éven belül teljesen elkészül a Lindows tökéletesen Windows-kompatibilis verziója.
Olcsó? Híg?
A Lindows főként a kis- és középvállalkozásokat célozza meg, amelyeket érzékenyen érinthetnek mondjuk egy tizenöt darabos géppark licenszköltségei. Az operációs rendszert az otthoni XP árának feléért, 99 dollárért lehet majd beszerezni.
Ugyancsak problémák forrása lehet az emuláció: a Sun Microsystems 1997-ben bukott bele egy hasonló kezdeményezésbe, mivel Wabi nevű Windows emulátorában nem működött minden megfelelően. "Ez azonnali bukást jelenthet. Ha a felhasználó kinyit egy ablakot, amiben ugyan nincs semmi, de a jövőben lesz, azt fogja mondani, hogy jól van fiúk, hívjatok vissza, ha már kész vagytok." - így Weiss.
Kiderül. Michael Robertson addig is látogathatja a bíróságot - a Microsoft ugyanis védjegysértésért beperelte cégét, mondván hogy a Lindows név megtévesztő lehet, ugyanis nagyon hasonlít a Windows névre. A hypehoz így minden adott: piaci verseny, jogi harc, sztereotípiák, pompomlányok.