Eredeti elképzelés
A két évvel ezelőtti Los-Angeles-i konferencián a Microsoft vezére a Longhornt a Windows 95 huszonegyedik századi megfelelőjének nevezte, mely a társaság legfontosabb fejlesztése lesz az évtizedben. Gates három pontban határozta meg a leglényegesebb újdonságokat: egyik a WinFS fájlrendszer, melyet egyenesen a Longhorn Szent Gráljának nevezett a vezér. Másik a WinFX architektúra, mely segít a fejlesztőknek, hogy egyszerre írhassanak programokat XP és Longhorn alá. Harmadik az Avalon, mely a grafikai megújulásáért felel, valamint Gates ráadásként említette még az Indigo webszolgáltatást is.
Tavaly aztán kivették a Longhornból a WinFS fájlrendszert és az Indigót, valamint az Avalon bizonyos részeit, csak hogy az új rendszer időben megjelenhessen. A Microsoft azóta nem annyira forradalomra, inkább tökéletesítésre törekszik: prioritásnak a létfontosságú részletek precíz kidolgozását tekintik. Ennek köszönhetően a Longhorn első verziója aztán nem is annyira áttörő lesz, mint inkább könnyen kezelhető, biztonságos és megbízható.
Ballmer mostani előadásán megerősítette ezt a forgatókönyvet, a hat pillér ezeket a kifejezéseket tartja. Az egyik oszlop a 64 bites rendszerek támogatása, fontos még a keresőfunkciók bővítése, a könnyű használat, a zökkenőmentes működés, és az előrelépés úgy az otthoni, mint a mobilgépek számára.
A Microsoft vezérigazgatója szerint a Longhornt hetven százalékkal kevesebbszer kell majd újraindítani, mint a korábbi Windowsokat. Ráadásul Ballmer szerint „amit a legtöbb ember tudni vél az operációs rendszerekről, az a legkevésbé sem hasonlít arra, ami jövő nyáron Longhorn néven a boltokba kerül”.