További Szoftver cikkek
Első Vista-tesztem súlyos kudarccal végződött, a Microsoft modern operációs rendszere ugyanis folyamatosan maga alá piszkított és szörnyű kék halált halt. Számítógépem azóta átment egy hardverteszten, a szakemberek kiderítették, hogy hibátlan, és továbbra is egyetlen nyikkanás nélkül fut rajta az XP. Ahhoz ugyanis jó az összes driver. Szerencsére az óriáscég nem annyira gonosz, mint amilyennek látszik, a tesztelésre alkalmatlan gépről simán át tudtam vinni az OEM Vista Ultimate licencét egy másik gépre. Az akcentussal beszélő ügyintéző hölgy a hosszú számsorok bediktálása közben elmondta: csak az a fontos, hogy a Vistám egyszerre egyetlen gépre legyen feltelepítve.
Erős vas
Végül a méregdrága Vista Ultimate egy modern Fujitsu-Siemens laptopra került, amelyre a gyárban rányomták a Windows Vista Capable feliratú matricát. Hivatalosan ez azt jelenti, hogy a számítógépen a Vista Home Basic futtatható, és a konfigurációval nincs is gond: az 1,6 gigahertzes Core Duo processzor, az utólag másfél gigabájtra bővített RAM és a 80 gigabájtos merevlemez bőven elég a Vistának, a legfölöslegesebb látványelemek is tökéletesen megjelennek.
Sajnos úgy alakult, hogy én vagyok a világ legpechesebb Vista-júzere, már a második konfiguráción vannak gondjaim a driverekkel. A decemberben Vista Capable matricával megvett laptop hivatalos terméktámogatási portálján még március közepén sem volt vistás bluetooth driver, a CD-n adott ikszpés szoftver nem működött. Végül a szoftvert a magyar ügyfélszolgálatra betelefonálva tudtam megszerezni, a Toshiba terméktámogatási weboldaláról kellett letöltenem. A hsdpa-adatkártyámat sem kezelte a Vista, és ezen változtatni később sem sikerült. Sajnos a többi vistás driver sem tökéletes, négy ugyanis nincs aláírva, ezért minden egyes rendszerindításkor azzal zaklat a Vista, hogy szerinte ezek nem biztonságosak. Hiába ikszelem ki, hogy még egyszer ne kérdezzen rá, mindig megteszi. A Vista súgó meg csak azt tudja elmagyarázni, hogy vigyázni kell a letöltött szoftverekkel, mert károsak is lehetnek. Köszönöm, nem lehet valahol alapfokról haladóra váltani? Esetleg szólhatna a Fujitsu a beszállítóinak, hogy biggyesszenek digitális aláírást a drivereik mellé, mert a felhasználók emiatt szívnak.
Úgy tűnik a Vista a Linuxot sem szereti. A merevlemez egyik partíciójára OpenSusét telepítettem, erre a Windows ismeretlen hardverként azonosította a linuxos partíciókat, amelyeket minden egyes rendszerindításkor megpróbált felismerni. Persze sikertelenül, a Windows Update nem talált drivereket. Hirtelen felindulásból kitöröltem a Linuxos partíciókat, a kamikáze akció azonban rosszul sült el, a Vista telepítő dvd-jével nem lehetett helyreállítani a rendszerindítót, ezért az egészet újra kellett telepítenem. Szerencsére a Vista telepítője bolondbiztos, az újratelepítés során az egész előző rendszert elmentette egy mappába, így nem törlődött a teljes családi fotóalbumom, sőt nem is kellett a képeket újra rendszerezni, mert a képek címkéi (tagek) megmaradtak. Kétszer is megfontolom, hogy telepítek-e Linuxot a Vista mellé.
Minekalkalmazások
Többek között azért nagyon drága a Windows Vista Ultimate verziója, mert ebben benne van a Vista összes csodálatos alkotóeleme, plusz egy raklapnyi extra jár hozzá. Na jó, nem egy raklapnyi, de már letölthető egy nem túl izgalmas póker játék, meg egy nem túl hasznos DreamScene nevű program, amellyel állókép helyett videót is meg lehet adni háttérképnek. Egyetlen hasznos kiegészítő van, a BitLocker kiegészítése, amely a paranoiás felhasználóknak megkönnyíti az egész operációs rendszer titkosítását. Bár majdnem egy hónappal ezelőtt megjelentek a Vista magyar változatai, az Ultimate magyar nyelvű csomagja még nem került fel a Microsoft szervereire, így még nem tudtam az angol nyelvű rendszert magyarítani.
Néhány apró hibát is felfedeztem a beépített programokban, amelyektől - a Microsoft reklámszlogenjének megfelelően - valóban eltátottam a számat, de nem a csodálattól, hanem inkább a döbbenettől. Hogyan írhat ki olyan hibaüzenetet a Vista, hogy váratlanul leállt a Windows Calendar, amikor a programot meg sem nyitottam? Ha viszont maga a Vista nyitotta meg a naptárat, akkor miért nem tudja rendesen futtatni? A beépített naptárszoftvert amúgy is elég bénán illesztették be a rendszerbe. Nem lehet új időpontokat és feladatokat megadni sem a rendszertálcán lévő órára klikkolva (amikor egyébként egy havi naptár ugrik elő), sem az oldalpanelre helyezhető minialkalmazásból.
A gyári minialkalmazások (gadgetek) nem túl kiforrottak: a mini Windows Mail, a mini névjegyzék és mini rss-olvasó használhatatlanul parányi lett, az óra meg teljesen fölösleges, mivel alapból van egy a rendszertálcán. Sokat elárul, hogy a live.com portálon a legjobb minialkalmazás csak hármas osztályzatot kapott ötből, egyelőre nem találtam hasznos kiegészítőket. Persze még korai ítéletet mondani, valamikor biztosan jobb lesz a helyzet.