További Szoftver cikkek
A szaglászóprogram a gép minden újraindításakor bejelentés nélkül frissíti önmagát, és szakértők gyanúja szerint sok rendszerösszeomlásért tehető felelőssé.
Számon tartott áldozatok
A Xupiter néhány verziója más szoftvereket is letölt, amelyek aztán váratlanul pop-up ablakokat nyitogatnak. A Xupiter weboldalán olvasható Privacy Statement szerint a program rengeteg információt összegyűjt, az IP-számtól kezdve a böngésző típusán át az időzónáig, és a gépre telepített szoftverek verziójáig. Jegyzeteli a felkeresett weboldalakat, és hogy mennyi időt töltött ott a felhasználó.
A fentieken túl minden áldozatára egy Xupiter ID-t akaszt, ezzel tartják számon a kéretlenül a gépre öntött hirdetéseket, és az ezekre adott felhasználói válaszokat.
A Xupiter ugyan felkínálja a letörlési funkciót, de ez gyakran nem működik, vagy csak ront a helyzeten, számoltak be frusztrált felhasználók különböző fórumokon. Sokan azt állítják, hogy szándékosan nem telepítettek még csak hasonló szoftvert sem, a felfedezett példány letörlésébe pedig beletörik a bicskájuk.
A szoftver néhány fájlcserélő program kiegészítéseként is érkezhet. A telepítés megakadályozásához az Internet Explorer biztonsági beállításait a legmagasabb fokozatra kell kapcsolni.
Egyre bonyolítják
Healan elmondása szerint ahány alkalommal leleplezik a Xupiter működését, a program fejlesztői újra csavarintanak egyet a kódon. A jelek szerint például a Xupiter a "szolgáltatásait" más weboldalaknak is árulja.
Egy-két havonta a szoftver más weboldalra ragasztja oda az áldozatait. Ahogy megjelenik egy új verzió, más lesz az induló oldal, megváltozik a keresési funkciók elfoglalásának menete, és összességében nehezebbé válik az eltávolítása, jelentette ki Healan.
Elég egy rossz OK-t nyomni
A Xupiter weboldala szerint a program csak a felhasználó kifejezett engedélyével települ a gépre, de sokan panaszkodnak arra, hogy magától aktivizálódott. Ezen kívül a Xupiter a jelek szerint képes magát újratelepíteni, ha nem távolították el minden alkotórészét.
Healan szerint néhány fertőzés úgy eshetett meg, hogy a felhasználók egy pop-up ablak OK gombjára anélkül kattintottak, hogy valójában tudták volna, mit engedélyeznek.
Mi a lépfene az a spyware?
Az elnevezés alatt olyan programokat értenek, amelyek a világhálóra kapcsolódás közben információkat küldenek ki a számítógépről, a szörfölési szokásokról. Sok ingyen letölthető programot fertőznek meg ilyen kémkedő komponensekkel. Mindenekelőtt az online cserebörzék kliensei, például a Kazaa Media Desktop keveredtek korábban ebbe a gyanúba. A kirendelt kém benne volt az Audiogalaxyban, a Morpheusban is.
A legismertebb spyware programok a Radiate, a Cydoor, a WebHancer és az OnFlow. Most a Xupiter kezd felzárkózni a cserebörzék révén felfutott élcsapathoz.
A spyware eszközök felszámolásának klasszikus eszköze az Ad Aware. A programhoz azonban tavaly szeptember óta nincs friss adatbázis, állítólag készül a teljesen új verzió. A Xupiter hatékony eltávolítására jelenleg a Spybot Search & Destroy (SpyBot-S&D) képes.
Egy hatékony gyógyír
A német Patrick Kolla által kifejlesztett SpyBot-S&D olyan programokat keres a windowsos számítógépeken, amelyek reklámot jelenítenek meg, és eközben esetleg csendben a felhasználóra vonatkozó információkat továbbítanak az internetre.
Ha ilyen programra bukkan a SpyBot-S&D, képes eltávolítani a reklámokért és a kémkedésért felelős részeit. A legtöbb esetben az eredeti szoftver a műtét után is hibátlanul működik tovább.
Az SpyBot-S&D további szolgáltatása, hogy eltávolítja a használat nyomait, és így a fel nem ismert spyware programoknak is megnehezíti az adatbányászatot.
Például kérésre eltávolítja a legutóbb felkeresett weboldalak, a megnyitott fájlok és elindított programok listáit, és persze a cookikat. Erre a három legelterjedtebb böngészővel (Internet Explorer, Netscape Communicator és az Opera) képes. Windows NT/2K-n és XP-n az Spybot-S&D futtatásához adminisztrátori jogokra van szükség.
További védekező programok
A Silencer nem bántja a reklámokat, csak a spyware és a host kommunikációját blokkolja, átirányítva az adatokat egy fiktív IP-számra.
A ZoneAlarm ingyenes tűzfal, néhány egyszerű beállítás után hatékonyan ellenőrzi a gépre bejövő és onnan kimenő kommunikációt. A kérdéses esetekben a ZoneAlarm rákérdez, hogy mi történjen, adott esetben leleplezve az aktívkodó kémprogramot.
Alternatív megközelítést alkalmaz a Spychecker. A gyanús program letöltése előtt a szoftver egy internetes adatbázis alapján ellenőrzi a nevet, és figyelmeztet, ha ismert spyware-gazdáról van szó.